До 10 часот никој не поднел тужби до Управниот суд - МИА
Парламентарни избори 2020

Управен суд денеска на јавна седница ќе ги разгледа тужбите поднесени од АА и Алтернатива и од Интегра 

Скопје, 22 јули 2020 () –Управниот суд за денеска закажа повеќе јавни расправи по поднесените 75 тужби од Алијанса за Албанците и Алтернатива, како и една тужба поднесена од Интегра. Тужбите, како што претходно најави […]

Таравари: Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе протестираат против кражбата на гласови - МИА
Парламентарни избори 2020

Таравари: Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе протестираат против кражбата на гласови

Скопје, 21 јули 2020 () – Генералниот секретар на Алијанса за Албанците Арбер Таравари вечерва за ТВ 24 Вести изјави дека заедно со Алтернатива идниот понеделник ќе одржат протестен марш со пораката „Доста е“, со […]

Тече рокот за поднесување тужби до Управен суд - МИА
Парламентарни избори 2020

Две политички партии поднеле тужби до Управниот суд до 18 часот

Скопје, 21 јули 2020 () – До Управниот суд денеска до 18 часот тужби поднеле две политички партии Интегра и Алијанса за Албанците и Алтернатива, како и еден граѓанин за повреда на избирачко право. Од […]

Реакција од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Мила Царовска - МИА
Парламентарни избори 2020

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на Заев

Скопје, 21 јули 2020  ВМРО-ДПМНЕ победи во 41 општина и освои повеќе пратеници отколку СДСМ без коалициониот партнер Беса и покрај недемократската атмосфера и масовен поткуп кој екипата на Заев го правеше во текот на […]

Димитров – Андрикиене: Новата влада ќе се посвети на продолжување на реформите и надминување на слабостите на изборниот процес - МИА
Парламентарни избори 2020

Димитров – Андрикиене: Новата влада ќе се посвети на продолжување на реформите и надминување на слабостите на изборниот процес

Скопје, 21 јули 2020 () – Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска оствари завршна средба со Лаима Андрикиене, шеф на Специјалната изборна оценска мисија на ОБСЕ/ОДИХР за набљудување на предвремените парламентари избори на 15 […]

ВМРО-ДПМНЕ: Мислењата на Венецијанската комисија за СДСМ важат во зависност од тоа како ним им одговара - МИА
Опозиција

Соопштение од ВМРО-ДПМНЕ

Скопје, 21 јули 2020 Единствениот аутсајдер е Зоран Заев кој ја убедуваше јавноста дека ќе победел со 120 илјади гласови разлика Единствениот аутсајдер е Зоран Заев кој ја убедуваше јавноста дека ќе победел со 120 […]

ДИК отфрли 1.478 приговори за изборите од Левица - МИА
Вести

ДИК ги отфрли сите приговори поднесени за изборите

Скопје, 19 јули 2020 () – Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница ги отфрли сите 2.142 приговори поднесени од партиите за предвремените парламентарни избори. За 1.478 приговори од вкупно 1.982 поднесени од Левица, членовите […]

Османи: Проектот на ДУИ за Албанец премиер е надпартиска идеја - МИА
Парламентарни избори 2020

Османи за „Етнос“: ДУИ ќе одлучи која партија ќе учествува во нашата коалиција

Атина, 19 јули 2020 () -Оценувам дека ДУИ ќе го добие мандатот да формира влада, а ние ќе одлучиме која партија од Северна Македонија ќе учествува во нашата коалиција, вели Бујар Османи за грчкиот весник […]

ДИК прифати нови барања за набљудување на изборите - МИА
Вести

ДИК закажа седница за приговорите поднесени за предвремените избори

Скопје, 19 јули 2020 () – Државната изборна комисија за денеска за 18:00 часот ја закажа седницата на која ќе започне разгледувањето и одлучувањето по 2.142 приговори поднесени за постапката за гласање и за сумирање […]

ДИК прифати нови барања за набљудување на изборите - МИА
Вести

ДИК ќе решава за поднесените 2.141 приговори за сумирање и утврдување на резултатите од изборите

Скопје, 19 јули 2020 () – До Државната изборна комисија вчера до 19:30 часот кога истече рокот поднесени се вкупно 2.141 приговори за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на изборите. ДИК треба да […]