Ракометарите ги добија противниците за квалификациите за ЕП 2022 - МИА
Ракомет

Ракометарите ги добија противниците за квалификациите за ЕП 2022

Виена, 16 јуни 2020 () – Македонските ракометари ги добија противниците во квалификациите за ЕП 2022 година. За пласман на континенталниот собир, кој ќе се игра во Унгарија и Словачка, „црвено-жолтите“ ќе треба да се […]

Македонската репрезентација попладне ќе ги добие противниците во квалификациите за ЕП 2022 - МИА
Ракомет

Македонската репрезентација попладне ќе ги добие противниците во квалификациите за ЕП 2022

Скопје, 16 јуни 2020 () – Македонската ракометна репрезентација попладне ќе ги дознае противниците за квалификациите за Европското првенство 2022 што ќе се одржи во Унгарија и Словачка во период од 13 – 30 Јануари […]

Заради корона пандемијата се откажува шестиот ракометен камп „Кирил Лазаров 7“ - МИА
Ракомет

Заради корона пандемијата се откажува шестиот ракометен камп „Кирил Лазаров 7“

Скопје, 14 јуни 2020 () – Шестиот интернационален ракометен камп „Кирил Лазаров 7“ кој требаше да се одржи оваа година од 19 јуни до 1 јули се откажува. Причината е пандемијата на коронавирус. – КМГ […]

Кантегрел нов голман на РК Вардар - МИА
Ракомет

Кантегрел нов голман на РК Вардар

Скопје, 13 јуни 2020 () – Актуелниот европски и македонски ракометен шампион Вардар денес на клупскиот Фејсбук профил објави дека Робин Кантегрел ќе ја засили голманската позиција. „Црвено-црните“ и 25-годишниот Французин потпишаа договор за двегодишна […]

Горпишин си заминува од Вардар - МИА
Ракомет

Горпишин си заминува од Вардар

Скопје, 11 јуни 2020 () – Русинот Сергеј Горпишин го напушта македонскиот шампион Вардар, потврди самиот тој за руски медиуми. Рускиот кружен напаѓач „раскинува“ со „црвено-црните“ по само една одиграна сезона, иако потпиша договор за […]

Чантурија нов играч на РК Прилеп - МИА
Ракомет

Чантурија нов играч на РК Прилеп

Прилеп, 10 јуни 2020 () – РК Прилеп добива големо засилување во името на Реваз Чантурија, кој после една сезона помината во Металург се сели во Прилеп. Грузиецот со македонски пасош за својата селекција беше […]

Блажевска: Хорват е идеално засилување за Металург - МИА
Ракомет

Блажевска: Хорват е идеално засилување за Металург

Скопје, 5 јуни 2020 () – Легендарното десно крило на ППД Загреб и на хрватската ракометна репрезентација, Златко Хорват, потпиша едногодишен договор со Металург. Претседателката на Металург, Зорица Блажевска, соопшти дека Металург првично бил заинтересиран […]

Реперезентативецот Никола Митревски нов голман на Порто во Португалија - МИА
Ракомет

Реперезентативецот Никола Митревски нов голман на Порто во Португалија

Битола, 2 јуни 2020 () – Македонскиот ракоментен репрезентативец и досегашен голман на Еурофарм Пелистер, Никола Митревски од денес е нов голман на португалскиот ракометен шампион Порто. Веста за пристигнувањето на Митревски во Португалија ја […]

Голден Арт КЛ 7 со две кадровски засилувања во стручниот штаб - МИА
Ракомет

Голден Арт КЛ 7 со две кадровски засилувања во стручниот штаб

Скопје, 24 мај 2020 () – Во стручниот штаб на ракометниот клуб Голден Арт КЛ7 влегуваат две имиња кои имаат искуство како се станува европски шампион. Станува збор за Димитар Маневски и Билјана Црвенкоска. И […]