Вести

Моторџиите и градот Скопје на работна група ќе договараат регулирање на паркирањето мотори

Скопје, 1 јули 2018 (МИА) – Моторџиите и градот Скопје ќе формираат работна група за надминување на разликите околу плановите на градот за регулирање на паркирањето мотори. Ова е договорено на денешната средба меѓу градоначалникот […]

Вести

Моторџии на средба со Шилегов по најавата за плаќање паркинг за мотори

– Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов и моторџии од неколку мото клубови во главниот град денеска на средба разговараат за плановите на град Скопје за регулирање на паркирањето мотори. Моторџиите, кои се собраа на предупредувачки […]

Вести

МВР ќе го пренасочува сообраќајот. Еве каде:

Утре (01.07., недела) поради одржувањето на спортската манифестација – Европско атлетско првенство во планинско трчање, што во организација  на Атлетска федерација на Македонија ќе се одржи во Скопје, во периодот од 07,00 до16,00 часот, Одделението за […]

Вести

Во Визбегово ќе се гради населба за бездомни лица, не камп за мигранти

– Во прифатниот центар во Визбегово ќе се гради населба за бездомните лица кои до неодамна живеejа под Кале, а не камп за мигранти, објави денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовскa на […]

Вести

Акција за чистење на Клиничкиот центар

– Акција за чистење на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје денеска спроведе Градот Скопје во координација со јавните градски претпријатија. Во рамките на акцијата, како што информираат од Град Скопје, биле чистени пешачките патеки, […]

АМСМ Соопштенија

Утре пренасочување на сообраќајот до Средно Водно поради атлетска трка

– Поради одржување на спортската манифестација Европско атлетско првенство во планинско трчање, што во организација  на Атлетска федерација на Македонија ќе се одржи утре ќе има пренасочување на сообраќајот до Средно Водно. Во периодот од […]

Култура

Музејот на македонската борба ќе биде затворен во понеделниците

– НУ Музеј на македонската борба соопшти дека почнувајќи од јули секој понеделник ќе му биде неработен. Досега оваа музејска установа работеше сите седум дена во неделата, а затворен беше само во првиот понеделник во […]

Бизнис и економија

Проблеми во администрањето на даноците на имот, препораки за законски измени

– Постојат сериозни проблеми во администрирањето на даноците на имот во Скопје, за чие надминување се неопходни промени на законоите за даночна постапка, за даноци на имот и на платен промет,  и на методологијата за […]

Култура

Прва македонско-грчка ликовна колонија „Културен мост“

– „Културен мост“ е насловена првата македонско-грчка ликовна колонија што од утре до 5 јули ќе се одржува во Струга во организација на здружението на граѓани „Концепт“ од Скопје. Пет македонски сликари, шест познати уметници […]

Скопје

Кривична пријава за 33-годишник за осум тешки кражби во Скопје

– Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против В.М. (33) од Волково, скопско, поради постоење основи на сомнение дека извршил осум кривични дела „тешка кражба“, при што […]