Култура

Започнува снимањето на играниот филм “МИМИ“ во режија на Даријан Пејовски

“Скопје Филм Студио“ во продукција на најновиот македонски игран филм “МИМИ“ како проект од Национален интерес поддржан од Агенцијата за Филм на Р.С.М. – По повеќемесечни подготовки, “Скопје Филм Студио“ започнува со снимање на новиот […]

Култура

Документарниот филм „Каде припаѓаме?“, номиниран за „Кристална мечка“ на ланскиот филмски фестивал Берлинале, во домашните кина

Поетскиот и интензивен документарен филм „Каде припаѓаме?“, кој ни прикажува како младите се борат со разделбата на нивните родители, вечерва од 21.00 часот се прикажува премиерно во Кинотека. Швајцарскиот документарец на режисерката Жаклин Цинд минатата […]

Култура

Швајцарскиот филм „Хронофобија“ во режија на Франческо Рици во Кинотека

-хроника на невозможна љубовна приказна- Швајцарската драма „Хронофобија“ во режија на Франческо Рици вечерва во 21 часот ќе биде премиерно прикажан во скопска Кинотека. Филмот е со времетраење од 93 минути. Во главните улоги се […]

Издвојуваме

Најавена филмската програма на КИНЕНОВА: Цел октомври Прво филм на Телевизија 24

Денеска во салата на Делегацијата на Европската унија во Македонија во Скопје се одржа прес конференција посветена на Меѓународниот фестивал „КИНЕНОВА“, што изобилуваше со уникатност и разноликост. На прес конференцијата се обратија Небојша Јовановиќ, директор […]

Интересно со Опсервер

Наскоро филм за снимањето на култниот „Кум“

Oскар Ајзак и Џејк Гиленхал ќе глумат во филмот „Франсис и кумот“ под палките на славниот режисер на „Дождниот човек“ и „Добро утро, Виетнам“, Бери Левинсон. Филмот е за тоа како настанал и како се […]

Интересно со Опсервер

На повидок серија за варваринот Конан на „Нетфликс“

Иконскиот лик што помогна да се роди sвезда во Арнолд Шварценегер најверојатно ќе се врати на малите екрани во нова серија. Стриминг-платформата „Нетфликс“, наводно, развива нова серија базирана на ликови од „Конан варваринот“, пренесуваат медиумите. […]

Интересно со Опсервер

Најавено продолжение на „Кралот лав“

 – Koмпанијата „Дизни“ објави дека ќе се снима продолжение на „Кралот лав“. Филмот ќе биде во 3-Д, а режијата му е доверена на Бери Џенкинс – оскаровецот за филмот „Месечина“ (Moonlight). „Кралот лав“ (2019), и покрај […]

Интересно со Опсервер

Повторна средба на познатите глумци од „Канцеларијата“ (видео)

– Холивудските глумци, како и сите други во светскиот шоу-бизнис, периодов немаат работа поради изолацијата предизвикана од корона-пандемијата. Глумецот и режисер Џон Красински сепак, најде начин да си го пополни времето и да остане актуелен […]

Филм

Одложено снимањето на серијата „Пријатели“ поради коронавирусот

– Специјалната епизода од серијата „Пријатели“, што требаше да ја собере старата екипа на актери е откажана поради коронавирусот. Снимањето што беше предвидено за следната недела, ќе почне најрано во мај, соопшти ХБО. Специјалната епизода беше […]

Свет

Одложенo доделувањео на „Златна малина“

– Доделувањето на најнепосакуваните филмски награди во светот „Златна малина“ беше откажано вчера, само неколку часа пред почеток на церемонијата. – „Златна малина“ мораше да биде откажана, поради тоа што во Лос Анџелес се затворени […]