Фон дер Лајен останува на чело на Европската Комисија

Актуелната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ќе биде на чело на Европската унија уште пет години, изјави вечерва во Брисел лидерот на Европската народна партија (ЕПП) Манфред Вебер, откако централнодесничарската партија освои најмногу гласови на изборите за Европскиот парламент. Тој нагласи дека ЕПП сака демократска Европа и дека „победникот на изборите сега има право да го назначи …

Continue Reading

Супер трка во Канада – Ферстапен победи пред Норис и Расел

Макс Ферстапен победи на трката за Големата награда на Канада. Трката на патеката „Жил Вилнев“ ја обележа променливото време, возилото за безбедност кое два пати излезе на патеката, неколкуте промени на челната позиција и катастрофалното издание на Ферари, чии возачи Шарл Леклер и Карлос Саинц не ја завршија трката. Ферстапен до победата дојде пред Ландо Норис од Мекларен и Џорџ …

Continue Reading

(Видео) Макрон го распушти Собранието по тешкиот пораз на европските избори

Францускиот претседател Емануел Макрон го распушти Националното собрание и најави предвремени избори, јавуваат француските медиуми. Изборите ќе се одржат на 30 јуни и 7 јули. „Одлучив да ви го вратам изборот за иднината на парламентот. Одлуката е сериозна и тешка, но пред се е чин на доверба“, рече Макрон во видео обраќањето по прелиминарните резултати од изборите за Европскиот парламент, …

Continue Reading

Гостивар е во завршни преговори со Нани

Фудбалскиот клуб Гостивар е во завршни преговори со португалскиот ветеран Нани (37), објави Макфудбал. Гостивар минатата сезона ја заврши на деветтото место. Нани беше еден од најдобрите офанзивни играчи во Европа, а во дресот на Манчестер јунајтед освои дури 12 трофеи, вклучувајќи ја и Лигата на шампионите во 2008. Сер Алекс Фергусон го донесе во 2007 година од Спортинг за …

Continue Reading

Први проекции на резултатите во Европскиот парламент

Европскиот парламент објави оценка за составот врз основа на излезните анкети од Германија, Хрватска, Австрија, Кипар, Грција и Малта Европската народна партија (ЕПП), група десничарски партии, останува најбројна во Европскиот парламент и по изборите во недела, според излезните анкети од шест земји-членки, пренесува Нови лист. Европскиот парламент објави оценка за составот на идното свикување врз основа на излезните анкети од …

Continue Reading

Барселона ја доби драмата во Келн – Блауграна 12.пат е европски првак

Ракометарите на Барселона по драматичен финиш успеаја да го совладаат дански Олборг со 31:30 (15:15) и ја освоија 12.титула европски првак во клупската историја. Финалето го судеа Начевски и Николов. Овој меч беше последен во клупската кариера за Микел Хансен. Еден од најдобрите во историјата на ракометот кариерата ја заврши беа освоена Лига на шампиони. Барселона до победата ја предводеа …

Continue Reading

Израел: Денеска се очекува оставка на шефот на воениот кабинет Бени Ганц

Израелскиот воен кабинет денеска заседава во Ерусалим, по што се очекува шефот на воениот кабинет Бени Ганц да соопшти дека се повлекува од таа функција. Најавата на Ганц се очекува да го објави и заминувањето на коалицијата Национално единство, пишува The Times of Israel. Ганц нема да присуствува на состанокот, а за подоцна во 8:30 е најавена седница на Кабинетот …

Continue Reading

Украински воен авион за првпат погодил мета во Русија

Украински воен авион првпат погодил мета на руска територија! Британскиот телевизиски канал Sky News, повикувајќи се на извор од вооружените сили на Украина, наведува дека е погоден рускиот команден центар кај Белгород. – Штетата се уште не е проценета, но потврден е директен удар. Тоа е прва муниција на вооружените сили на Украина испорачана по воздушен пат до цел на …

Continue Reading

Коалицијата на Шолц губи, екстремната десница АфД постигнува солидни резултати

Сите три партии од германската владејачка коалиција на канцеларот Олаф Шолц постигнаа полоши резултати на денешните избори за Европскиот парламент (ЕП) отколку на претходните избори во 2019 година, додека екстремно десничарската Алтернатива за Германија (АфД) постигна подобри резултати од претходните избори ги прикажуваат резултатите од излезната анкета што ги објави телевизијата АРД. Меѓу коалициските партнери, најголем пад на поддршката има …

Continue Reading