Први проекции на резултатите во Европскиот парламент

Screenshot-2024-06-09-205036.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕвропскиот парламент објави оценка за составот врз основа на излезните анкети од Германија, Хрватска, Австрија, Кипар, Грција и Малта

Европската народна партија (ЕПП), група десничарски партии, останува најбројна во Европскиот парламент и по изборите во недела, според излезните анкети од шест земји-членки, пренесува Нови лист.

Европскиот парламент објави оценка за составот на идното свикување врз основа на излезните анкети од Германија, Хрватска, Австрија, Кипар, Грција и Малта.

ЕПП ќе добие два мандата повеќе од Хрватска отколку во претходното свикување, бидејќи ХДЗ освои шест пратенички места, а Прогресивната алијанса на социјалистите и демократите (С&Д) четири, како што ѝ даваат излезните анкети на СДП.

По еден мандат во Хрватска би добиле Движењето Татковина, кое во моментов не припаѓа на ниту една политичка групација и кое би можело да им се придружи на европските конзервативци и реформисти и Моземо, кој ќе биде дел од Зелените.

Според излезните анкети во Германија, најмногу гласови освоила конзервативната ЦДУ/ЦСУ – 29,5 отсто и 29 мандати, а Партијата на семејството, исто така дел од ЕПП, еден мандат, така што ЕПП од Германија ќе има 30 претставници, еден повеќе од во претходното свикување. Голем раст постигна екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (AfD), која освои 17 мандати, шест повеќе отколку на изборите во 2019 година.

Во Холандија, десничарската Партија на слободата на Герт Вилдерс освои седум места, едно помалку од коалицијата на Социјалдемократите и Зелените. Демохристијаните, кои припаѓаат на ЕПП, останаа шест мандати, според излезните анкети.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK