Фицо пренесен од Банска Бистрица во Братислава: Ќе закрепнува дома

Словачкиот премиер Роберт Фицо денеска од болницата во Банска Бистрица е префрлен дома во Братислава. Неговата состојба е стабилизирана и почнал со рехабилитација, објави словачкиот портал „Правда“. Порталот наведува дека Фицо ќе се опоравува дома и дека тоа било негова желба. Директорката на Факултетската болница во Банска Бистрица, Миријам Лапуникова за телевизијата „та3“ ја потврди информацијата. Како што јави РТВС, …

Continue Reading

Излегол од амбулантно возило во Србија, го усмртил автомобилот што налетал на него

Маж настрада денеска околу 17 часот на автопатот Белград – Ниш кај Алексиначки Рудници кога излегол од возило на брза помош, а во него удрил друг автомобил. Како што пишува Нова.рс, се работи за психијатриски пациент кој требало да биде сместен на лекување во установа. „Со возило на Брза помош требало да биде пренесен во Психијатриската болница во Горња Топоница. …

Continue Reading

Ѓоковиќ за Јокиќ: „Имам ексклузивни информации“

Медиумските конференции на Новак Ѓоковиќ често знаат да отстапат од тениските теми, а исклучок не беше и онаа по победата над Карбаљес Баена во второто коло на Ролан Гарос. Во разговор со српските новинари се започна приказната за Никола Јокиќ и неговиот неизвесен настап на претстојните Олимписки игри. Новак не разочара со одговорот. „Имам ексклузивни информации и не смеам да …

Continue Reading

Јужна Кореја лансираше вселенска агенција: „Ќе слетаме на Марс до 2045 година“

Јужна Кореја планира да слета на Марс до 2045 година, а дотогаш за оваа намена ќе потроши околу 67 милијарди евра, најави претседателот Јун Сук Јеол по повод лансирањето на првата вселенска агенција на оваа азиска земја. Агенцијата КАСА ќе ја води „вселенската економија“ на земјата, а стотици компании ќе работат на „катапултот“ на Јужна Кореја меѓу светските лидери во …

Continue Reading

Месечен хороскоп за јуни 2024 година – трет дел

Првиот летен месец ни носи многу возбудливи астролошки настани. Енергијата на Близнаците дефинитивно ќе не направи сите полетни. Што предвидува месечниот хороскоп за јуни 2024 година? Стрелец Драг Стрелец, љубовта е во воздухот. Јуни ви носи возбудливи промени и можности, особено во областа на љубовта, врските и финансиите. Јупитер влезе во вашето поле на партнерства на 26 мај и ќе …

Continue Reading

Нормализиран сообраќајот на патниот правец Битола – Демир Хисар

Во 19.35 часот сообраќајот на патниот правец Р1305 Битола – Демир Хисар е нормализиран, извести АМСМ. Од 18:50 часот поради случена сообраќајна незгода, беше во прекин сообраќајот на Р1305 Битола – Демир Хисар, во двата правци.

Continue Reading

САД и Чешка потпишаа меморандум за соработка во борбата против дезинформациите

Соединетите Американски Држави и Чешка денеска во Прага потпишаа меморандум за соработка во борбата против кампањите за дезинформација. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и неговиот чешки колега Јан Липавски потпишаа договор кој има за цел ефективно да се спротивстави на Русија кога станува збор за дезинформации. Блинкен рече дека соработката ќе придонесе за „ефикасно справување со дезинформациите, отровот вбризгуван во …

Continue Reading

Месечен хороскоп за јуни 2024 година – втор дел

Првиот летен месец ни носи многу возбудливи астролошки настани. Енергијата на Близнаците дефинитивно ќе не направи сите полетни. Што предвидува месечниот хороскоп за јуни 2024 година? Лав Драги Лавови, јуни е вашето време за дружење, постигнување цели и уживање во животот. Ве очекува месец исполнет со социјални активности, нови познанства и можности за личен и професионален раст. Јупитер, планетата на …

Continue Reading

Артета ја пронајде „деветката“ во Бундеслигата

Во последните недели се шпекулираше дека Милан е блиску до доведување на словенечкиот напаѓач Бенјамин Шешко од Лајпциг, но ситуацијата значително се промени. Британски „Мирор“ тврди дека голгетерот на Лајпциг постигнал договор со Арсенал и дека лондонскиот клуб го има полесниот дел од работата – да се договори со член на Бундеслигата. Шешко (20) би требало да заврши во Арсенал …

Continue Reading