(Видео) Нијанг во 93.минута избори опстанок за Емполи, Фросиноне испадна од Серија А

Нестварен расплет во борбата за опстанок донесоа последните натпревар сезонава во Серија А. Фросиноне во последното коло влезе од најдобра позиција, на крајот им се придружи на Сасуоло и Салернитана кои претходно испаднаа во Серија Б. Емполи од испаѓање се спаси со гол во 93.минута. Емполи на домашен терен ја совлада Рома со 2:1. Емполи поведе во 13. минута со …

Continue Reading

Панатинаикос ја освои Евролигата, во финалето го декласира Реал

Панатинаикос ја освои титулата на завршниот турни во Евролигата. Во Берлин Панатинаикос го победи бранителот на титулата Реал Мадрид со 95:80. Ова е седма титула за Панатинаикос, прва од 2011 година. Тренерот на зелените, Ергин Атаман трет пат во кариерата стана европски првак, првите две титули ги освои со Анадолу Ефес. Панатинаикос во финалето го предводеа Костас Слукас со 24 …

Continue Reading

Барселона го сака Луис Дијаз

Барселона е серизоно заинтересирана за крилниот напаѓач на Ливерпул и колумбиски репрезентативец Луис Диас, пренесуваат шпанските медиуми. „АС“, наведува дека каталонскиот клуб планира засилување во нападот во текот на летниот преоден рок, а изборот паднал на Дијас, кој наводно сака да го напушти Ливерпул. Во 2022 година, колумбискиот фудбалер пристигна во Ливерпул од Порто за 45 милиони евра. Тој има …

Continue Reading

На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања

АМСМ информира дека на граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Како што стои во соопштението, сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со …

Continue Reading

(Видео) Аталанта го победи Торино и ја остави Рома без ЛШ

Неколку дена по освојувањето на Лига Европа, Аталанта убедливо победи во Бергамо против Торино со 3:0 во последното коло од италијанската Серија А, а допрва треба да го одигра натпреварот од 29.коло против Фиорентина, истот така на домашен терен. Џанлука Скамака погоди во 26. минута, а во 43. гол постигна и херојот од финалето на Лига Европа, Адемола Лукман. Марио …

Continue Reading

Сити му нуди нов договор на Де Брујне

Челниците Манчестер сити планира да му понуди продолжување на договорот на белгискиот фудбалски репрезентативец Кевин де Брујне до јуни 2026 година, пренесуваат британските медиуми. Де Брујне (32) има договор со Манчестер сити до 30 јуни 2025 година. Некои британски медиуми неодамна објавија дека челниците на „Граѓаните“ би можеле да го продат белгискиот фудбалер на крајот на сезоната, а интерес за …

Continue Reading

Најмалку две лица загинаа, а голем број се повредени во торнадото во Тексас и Оклахома

Најмалку две лица загинаа, а голем број се повредени во торнадото што ги погоди американските сојузни држави Тексас и Оклахома. Торнадото предизвика штети на автопатот што ги поврзува двете држави, како и на домови и далноводи во бројни градови во Тексас, Оклахома и Арканзас, оставајќи 250.000 домаќинства без струја. „Торнадо го погоди округот Дентон во саботата вечерта, а нема извештаи …

Continue Reading

Купови со отпад на паркингот кај гробиштата во Бутел

Повторно купови со отпад на паркингот кај гробиштата во Бутел. Поранешниот директор на АД „Пошта“, Јани Макрадули на својот Фејсбук профил објави фотографија од состојбата на гробиштата. Како што вели, ова е тажна слика за еден град кој системски се уништува.

Continue Reading

Вардар преку баражот избори опстанок во Првата лига

Фото/ facebook.com/FKVardarSkopje Фудбалерите на Вардар и наредната сезона ќе се натпреваруваат во Првата македонска фудбаска лига. Попладнево на стадионот „Младост“ во Струмица, славеа во баражот за опстанок против Детониот со 2:0 (2:0). Вардар на теренот во Струмица, пред голем број свои навивачи покажа дека е поквалитетен тим од Детонит. Во првото полувреме ги реши сите дилеми околу победникот. Еден блиц …

Continue Reading