Гвардиола: Блиску сум до заминување

Манчестер сити со победата против Вест Хем четврта година по ред стана шампион на Англија. Оваа титула е шеста за Пеп Гвардиола на клупата на „граѓаните“. Славниот тренер има договор до 2025 година, а неговата изјава по кревањето на пехарот ги шокираше навивачите на Сити. „Реалноста е дека поблиску сум до заминување отколку да останам. Зборував со челниците, чувствувам дека …

Continue Reading

(Видео) Страшен меч во Виљареал, Сорлот му даде четири гола на Реал

Во претпоследното коло од шпанската Ла Лига, спектакуларен натпревар одиграа Виљареал и Реал Мадрид. На крајот немаше победник (4:4) и покрај тоа што на полувреме Реал имаше предност 1:4. Натпреварот го одбележа норвешкиот напаѓач Александар Сорлот кој постигна четири гола, но навивачите на жолтата подморница немаат премногу причини за задоволство, бидејќи останаа без шанси да изборат место во европските купови. …

Continue Reading

Најден е урнатиот хеликоптер во кој се наоѓал иранскиот претседател Раиси

Спасувачки тим вечерва го пронашол урнатиот хеликоптер во кој се наоѓал иранскиот претседател Ебрахим Раиси, објави иранската државна телевизија. Агенцијата ИРНА наведува дека е објавена точната локација каде се урнал хеликоптерот во областа меѓу Ардешир и Бразин во Варзеган. Хеликоптерот со иранскиот претседател Ебрахим Раиси имал инцидент при слетувањето во Источен Азербејџан. Областа е карпеста, маглива и врнежлива, а овие …

Continue Reading

По 33 години откриена голема грешка во серијата „Подобар живот“

Култната серија „Подобар живот“ е една од најгледаните серии во поранешна Југославија. Секојдневните настани на семејството Попадиќ од 1987 до 1991 година беа следени од милиони гледачи низ Србија и околните земји. Серијата „Подобар живот“ за многумина беше најдобра „без грешка“, меѓутоа неодамна на интернет се појави информација дека има една голема грешка во серијата. Имено, Синиша Павиќ направил огромна …

Continue Reading

Израел: Демонстрантите бараат итен договор за заложниците, се обрати Хилари Клинтон

Илјадници активисти се собраа во центарот на Тел Авив барајќи предвремени избори и итен договор за ослободување на израелските заложници во Појасот Газа, а поранешната американска секретарка Хилари Клинтон им се обрати на демонстрантите преку видео врска. Треба да преземете итна акција за да ги вратите дома“, рече Клинтон, пренесува Танјуг. Амбасадорот на САД во Израел, Џек Лу, рекол дека САД …

Continue Reading

Поставен рекорд во центарот на Белград: 1.000 гитаристи свиреа истовремено

Концертот на Guitar Art денеска собра 1.000 гитаристи на Трг Република во Белград, кои поставија национален рекорд во присуство на инструменталисти кои свират на гитара и слични инструменти на едно место во Србија свирејќи во рокенрол прослава со познати музичари, пренесе српска „Политика“. Концертот „1.000 гитари“ ги привлече пред се во центарот на Белград најмладите гитаристи и нивните учители, но …

Continue Reading

Зврев го освои Мастерсот во Рим

Александар Зверев ја освои титулата на Мастерсот во Рим. По голема борба и 103 минути игра, тенисерот на Хамбург го совлада Чилеанецот Николас Џари со 6:4, 7:5. Зверев втор пат во кариерата победи во „вечниот град“, првата титула во Рим ја освои на 17-годишна возарст во 2017 година. Ова прв трофеј на турнирите од Мастерс серијата за Зверев од 2021 …

Continue Reading
Приведен крадец во Кичево, вршел тешки кражби во станови и куќи

Турчин со „хонда“ удрил во полицаец

Денеска во 02.50 часот, полициски службеници од ОВР Гостивар го лишиле од слобода О.Д.(28) од Република Турција затоа што со патничко возило „хонда” со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, удрил во полициски службеник кој извршувал службени дејствија. Тој е задржан во полициската станица Гостивар и по целосно документирање на случајот против него биде поднесена соодветна пријава.

Continue Reading

Обвинителката собра докази против тројцата осомничени за убиството на Вања и Панче, за Палчо истрагата трае

Скопската обвинителка Жаклина Крстевска-Јосифовска ја заврши истражната постапкa, односно како што појаснуваат од ОЈО Скопје за Макфакс, преземени се сите дејствија за обезбедување на докази против Влатко Кешишов, Велибор Манев и Боре Видевски. Тројцата се осомничени за убиствата на 14-годишна Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, а за решение во однос на истрагата за првоосомничениот Љупчо Палевски Палчо ќе се чека …

Continue Reading