Зврев го освои Мастерсот во Рим

12238128.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАлександар Зверев ја освои титулата на Мастерсот во Рим.

По голема борба и 103 минути игра, тенисерот на Хамбург го совлада Чилеанецот Николас Џари со 6:4, 7:5.

Зверев втор пат во кариерата победи во „вечниот град“, првата титула во Рим ја освои на 17-годишна возарст во 2017 година. Ова прв трофеј на турнирите од Мастерс серијата за Зверев од 2021 година, кога победи во Синсинати.

Зверев одигра изворендо во финалето, најдобар показател за ова е податокот дека во финалето загуби само поени на свој сервис.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK