Гвардиола: Блиску сум до заминување

7SPAK4JVINOVDAQRZ4GXTLJIY4.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМанчестер сити со победата против Вест Хем четврта година по ред стана шампион на Англија. Оваа титула е шеста за Пеп Гвардиола на клупата на „граѓаните“.

Славниот тренер има договор до 2025 година, а неговата изјава по кревањето на пехарот ги шокираше навивачите на Сити.

„Реалноста е дека поблиску сум до заминување отколку да останам. Зборував со челниците, чувствувам дека сакам да останам. Останувам следната сезона, тоа е сигурно. Но, ќе разговараме во текот на сезоната. Овде сум во клубот осум, девет години… Ќе видиме што ќе се случи понатаму“, изјави Гвардиола.

Пеп го презеде Сити во 2016 година и освои се што можеше да се освои со клубот. Во својата кариера овој 53-годишен фудбалер успешно ги водеше Барселона и Баерн.

Сити го водел на 471 натпревар. Оствари 349 победи, 57 нерешени и 65 порази.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK