Мојсоска: Какво лицемерие и понижување на македонскиот народ

Какво лицемерие и понижување на македонскиот народ. Немаше жалење кога се газеше референдумската волја, немаше жалење кога на најодвратен начин се вадеа пратеници од притвор, немаше ниту жалење кога министер противуставно потпишување договор во Нивици. ЕУ (во својата желба да остане послушното милениче на САД) постепено го доживува својот залез, додека разумните нации си бараат алтернатива во духот на новото …

Continue Reading

Пендаровски ја напушти Вила Водно, им се заблагодари на граѓаните и соработниците

Експретседателот на државата, Стево Пендаровски, чијшто мандат заврши денес, преку социјалните мрежи упати благодарност до граѓаните и своите соработници. „Благодарност до сите граѓани за укажаната доверба и на сите соработници со кои заеднички работевме во изминатите пет години“, напиша Пендаровски. Претходно тој во Вила Водно ја пречека новата претседателка Гордана Силјановска-Давкова, пришто свечено и’ ја предаде функцијата, а и’ ja …

Continue Reading

Путин го разреши министерот за одбрана

Рускиот претседател Владимир Путин предложи разрешување на министерот за одбрана и долгогодишен сојузник Сергеј Шојгу по повеќе од две години војна во Украина, објави Горниот дом на парламентот. Шојгу беше на чело на руското Министерство за одбрана повеќе од 11 години. Путин го предложи Андреј Белоусов – поранешен вицепремиер, за нов министер за одбрана. Путин, исто така, предложи Сергеј Лавров …

Continue Reading

Претставничката на Израел по Евровизија: Би било лага ако кажам дека беше лесно

Еден Голан, претставничката на Израел на овогодишниот избор за песна на Евровизија, се огласи на „Инстаграм“ по завршувањето на натпреварот. „Каде да почнам? Прво би сакала да кажам дека сум горда на тоа колку далеку стигнавме. Благодарна сум за привилегијата да ја претставувам мојата земја, особено во овие тешки времиња. Од моментот кога го почнавме ова патување, нашата цел отсекогаш …

Continue Reading

Нестварен пресврт во „Борис Трајковски“ – Македонија избори пласман на СП

Фото/ macedoniahandball.com.mk   Ракометната репрезентација на Македонија избори пласман на Светското првенство, откако во реваншот од баражот славеше над Фарските Острови со 34:26 (15:11). Македоските ракометари го одиграа најдобриот натпревар во ерата на селекторот Кирил Лазаров, успеаја да ја надопонат негативата од седум голови која ја имаа по првиот натпревар и се пласираа на планетарната смотра. Тактички, Македонија одигра перфектен …

Continue Reading

ДУИ велат дека Силјановска го прекршила Уставот, за „Влен“ тоа што заклетвата е потпишана со уставното име значи дека ја прифатила реалноста

Шефот на пратеничката група на ДУИ Арбер Адеми рече дека претседателката, Гордана Силјановска Давкова, го прекршила Уставот при положувањето на нејзината заклетва. И’ замери на Силјановска-Давковска што повикала на единство, а спомнала само двајца лидери на партии, додека тоа што во нејзиното обраќање се осврна на жените во политиката, за Адеми личело како говор за Осми март. „Силјановска го згази …

Continue Reading

(Видео) Арсенал не се откажува од титулата – „Топџиите“ победија на Олд Трафорд

Фудбалерите на Арсенал на коло пред крајот на сезоната во Премиер лигата повторно се на чело на Премиер лигата. Во дербито на 37. коло на „Олд Трафорд“ на гости го совлада Манчестер јунајтед со 0:1 (0:1). Така избраниците на Микел Артета стигнаа до 87 поени и се оддалечија на два бода пред Манчестер сити, иако со натпревар помалку. Јунајтед ја …

Continue Reading

За Шарл Мишел е разочарувачки што Давкова не кажала Северна Македонија за време на заклетвата

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, вели дека многу разочарувачки што новата претседателка на Северна Македонија, Гордана Силјановска-Давкова, не го употребила уставното име на државата при денешната свечена заклетва. „Многу е разочарувачки што новиот претседател на Северна Македонија не го употреби уставното име на државата при денешната свечена заклетва. ЕУ потсетува на важноста од континуирано спроведување на правно обврзувачките договори, …

Continue Reading

Струга ја победи Шкендија во Тетотво – Еден бод ја дели од шампионскиот пехар

Фудбалерите на Струга го добија дербито за шампионската титула. Актуелните шампиони во Тетово славеа над Шкендија со 2:0. Головите за Струга ги постигнаа Бесарт Ибраими ов 43.минута. Најдобриот стреец во историјата на Првата македонска фудбалска лига, погоди од 20-тина метри. Победата на Струга ја потврди неговиот партнер во нападот, Марјан Радески во 48.минута. Струга на врвот има три бода повеќе …

Continue Reading