(Видео) Арсенал не се откажува од титулата – „Топџиите“ победија на Олд Трафорд

009900.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФудбалерите на Арсенал на коло пред крајот на сезоната во Премиер лигата повторно се на чело на Премиер лигата.

Во дербито на 37. коло на „Олд Трафорд“ на гости го совлада Манчестер јунајтед со 0:1 (0:1).

Така избраниците на Микел Артета стигнаа до 87 поени и се оддалечија на два бода пред Манчестер сити, иако со натпревар помалку.

Јунајтед ја продолжи серијата лоши резултати, се подалеку се „црвените ѓаволи“ од настап во европските клупски натпреварувања, додека на Арсенал му останува само да се надева дека Манчестер сити ќе има барем еден кикс до крајот на сезоната.

Голот со кој Арсенал победи во Манчестер го постигна Леандро Тросар во 20. минута.

Во последното коло „топчиите“ играат дома со Евертон на 19 мај, додека Сити има два дуели, во вторник во Лондон против Тотенхем и пет дена подоцна со Вест Хем на домашен терен.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK