(Видео) Грузија со песна на Дарко Димитров настапи во финалето на Евровизија

Македонскиот композитор Дарко Димитров е автор на песната Firefighter, со којашто Грузија вечерва настапи во евровизиското финале. Земјата успеа да се пласира во финалето, за првпат по 2016 година. Погледнете го настапот:

Continue Reading
Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја

(Видео) Болоња на чекор до пласман во ЛШ

Фудбалерите на Болоња забележаа многу важна победа на стадионот „Диего Армандо Марадона“ во Неапол. Болоња го победи Наполи со 2:0. Избраниците на Тиаго Мота, победникот го решија во раната фаза од натпреварот. Најпрво Ендој погоди во деветтата минута, а три минути подцна предноста ја зголеми Пош. Наполи можеше да ја намали предноста на гостите во 21. минута, но Матео Политано …

Continue Reading

Голот на Адеми му ја донесе шампионската титула на Динамо

Динамо Загреб, вечерва ја обезбеди 25.шампионска титула во првенството на Хрватска. „Модрите“ го победија Осиек со 1:0, а титулата ја обезбедија багодарение на поразот на Риека во Вараждин (3:1). Риека, во минатото коло загуби од Динамо на домашен терен и очигледно по тој пораз остнаа без амбиции. Нивниот пораз од Вараждин го искористи Динамо, победи со голот на Аријан Адеми …

Continue Reading

Зеленски се обрати до нацијата: Се браниме кај Харков, во Доњецк е исклучително тешко

Украинските сили продолжуваат со одбранбените операции околу северните погранични населби во регионот Харков, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски во вечерното обраќање до нацијата. „Нашите сили извршуваат контранапади и ја штитат украинската територија веќе втор ден“, рече Зеленски. Украинската војска претходно соопшти дека руските сили се задржани во пограничните села во „сивата зона“, додека Русија објави дека зазела пет локални населби. …

Continue Reading

(Видео) Двегодишно дете до совршенство го имитира настапот на евровизискиот претставник на Хрватска

Хрватскиот претставник на Евровизија, Бејби Лазања, важи за еден од фаворитите на финалето што треба да се одржи вечерва, па во Хрватска вечерва владее еуфорија и возбуда во исчекување на победа. Во моштвото евровизиски видеа кои деновиве доаѓаат од таа држава, едно особено се издвојува. Се работи за две и пол годишно дете кое до совршенство го имитира настапот на …

Continue Reading

Зеленски се обрати до нацијата: Се браниме кај Харков, во Доњецк е исклучително тешко

Украинските сили продолжуваат со одбранбените операции околу северните погранични населби во регионот Харков, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски во вечерното обраќање до нацијата. „Нашите сили извршуваат контранапади и ја штитат украинската територија веќе втор ден“, рече Зеленски. Украинската војска претходно соопшти дека руските сили се задржани во пограничните села во „сивата зона“, додека Русија објави дека зазела пет локални населби. …

Continue Reading

(Видео) Серлот во 90+7. минута ја сруши Севилја

Во еден од дерби натпреварите од 35. коло на Ла Лига, Виљареал ја совлада Севилја со 3:2. Виљареал и Севилја се борат за место во Европа, а по триумфот на „Жолтата подморница“ има еден конкурент помалку за местото кое води во квалификациите за Конференциската лига. Севилја пропушти голема прилика, два пати имаше водство на натпреварот. Првиот, кога во 26. минута …

Continue Reading

Макрон: Се надевам дека Французите нема да мора да се борат во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон уште еднаш не ја исклучи можноста за интервенција на француската армија во Украина, но истовремено изрази надеж дека неговата земја нема да мора да војува и да испраќа свои војници во војна. Како што пренесува „Украинска правда“, Емануел Макрон рече дека во одреден момент Европејците треба да бидат подготвени да ја спречат Русија да напредува понатаму …

Continue Reading

Се појавија фотографии од ирската претставничка на Евровизија без шминка и рогови, луѓето коментираат колку е убава

Евровизија 2024 ја одбележаа бројни скандали и поради дисквалификацијата на претставникот на Холандија, а сите постојано ја коментираат овогодинешната претставничка на Ирска, Бамбија Туг. Сега на Твитер кружи видео од прес-конференцијата од првата полуфинална вечер на Евровизија 2024, каде Бамби за време на разговор со новинарите рече: „Да се ​​биде квир и да се биде вештерка ме прави посебна личност“. …

Continue Reading