Голот на Адеми му ја донесе шампионската титула на Динамо

2a608b60-383e-49ba-a55a-591d404011d6.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДинамо Загреб, вечерва ја обезбеди 25.шампионска титула во првенството на Хрватска. „Модрите“ го победија Осиек со 1:0, а титулата ја обезбедија багодарение на поразот на Риека во Вараждин (3:1).

Риека, во минатото коло загуби од Динамо на домашен терен и очигледно по тој пораз остнаа без амбиции. Нивниот пораз од Вараждин го искористи Динамо, победи со голот на Аријан Адеми во 73.минута и ја обезбеди титулата.

Динамо по 25. стана шампион, Хајдук има шест титули, Риека и Загреб освоија по една шампионска титула. Овие четири тима се единствените хрватски шампиони од 1991 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK