Покана и информации за учество на 18-от Интернационален отворен турнир во стрелаштво GRAND PRIX SKOPJE 2024

Македонската Спортска Стрелачка Федерација ги известува и поканува своите активни членови, рекреативци, пријатели и љубители на спортското стрелаштво да земат учество или да бидат гости на 18-th International Open Shooting Tournament GRAND PRIX SKOPJE 2024. ГЕНЕРАЛНИ ИНФОРМАЦИИ И ПРАВИЛА за Grand Prix SKOPJE 2024 I. ПОКАНА   II. ПРОГРАМА: Сабота, 25/05/2024 година 09:00 …. Почеток на натпреварите: – Target Rifle ………………………….. 100 метри…………………….. 20 …

Continue Reading

(Видео) Скандал во Рим, Ѓоковиќ удрен во главата со шише за вода

Новак Ѓоковиќ доби шише во глава, кое беше фрлено од трибините додека даваше автограми. Инцидентот се случи по победата на Ѓоковиќ, во второто коло на Мастерсот во Рим, над Французинот Корентин Муте 6:3, 6:1. Додека најдобриот во светот давал автограми од трибините излетало шише со вода кое завршило во неговата глава. Ѓоковиќ од болка паднал на земја, додека луѓето од …

Continue Reading

Новак Ѓоковиќ заврши на клиника, удрен e со шише во глава

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во третото коло на Мастерсот во Рим, кој по голема борба го совлада Французинот Корентин Муте со 2:0 (6:3, 6:1), а по мечот се случи сериозен инцидент кога тој беше удрен во глава, најверојатно со шише.   View this post on Instagram   A post shared by Tenisko Reketiranje (@reket.iranje) Српскиот тенисер веднаш се …

Continue Reading

Белгија издвојува девет милиони евра за украинската енергетска инфраструктура

Белгија ќе додели дополнителна помош од девет милиони евра за да придонесе за поправка на оштетената енергетска инфраструктура во Украина, најави белгиската министерка за развојна соработка, Каролин Генез. „Преку ОН, Белгија ќе придонесе за поправка на енергетската инфраструктура околу градот Харков, кој сега секојдневно трпи бомбардирање од руската армија. Со воена поддршка, овие средства ќе помогнат да се изгради отпорноста …

Continue Reading

Компанијата опфати 34,7% од глобалниот пазар на OLED монитори за само една година од лансирањето на првиот OLED монитор

– Samsung Electronics, глобален лидер во индустријата за екрани, ја обезбеди првата позиција во глобалната продажба на OLED монитори само една година по лансирањето на својот прв OLED модел на гејминг монитор – 34″ Odyssey OLED G8 (модел G85SB). Според Меѓународната корпорација за податоци (IDC), Samsung Electronics ја зазеде првата позиција на глобалниот пазар на OLED монитори опфаќајќи 34,7% од …

Continue Reading

Генералното собрание на ОН го повика Советот за безбедност да ја прими Палестина за членка

Генералното собрание на Обединетите нации ги зајакна правата на Палестина во рамките на организацијата и повика таа да биде прифатена како членка, пренесува Би-Би-Си. Палестина има статус на земја-набљудувач не-членка од 2012 година, што дозволува некои права помалку од полноправна членка. За членството може да одлучува само Советот за безбедност на ОН. САД неодамна ставија вето на кандидатурата за полноправно …

Continue Reading

(Видео) Мбапе објави дека заминува од ПСЖ

Една голема епизода во кариерата на Килијан Мбапе заврши. Францускиот фудбалер вечерва и официјално потврди дека на крајот од сезоната го напушта Пари Сен Жермен. Но, вториот дел од енигмата сепак останува, бидејќи Мбапе не кажа каде ќе ја продолжи кариерата. Иако, цел свет тоа одамна го насетува. Епизодата на Килијан во Париз не заврши славно. Трофејот во Лигата на …

Continue Reading

Шпанија, Ирска и Словенија ќе ја признаат Палестина на 21 мај

Шпанија, Ирска и Словенија планираат симболично да ја признаат Палестинската држава на 21 мај, изјави шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел. Тој го потврди датумот во интервју за шпанското јавно радио, откако ирскиот јавен радиодифузен сервис РТЕ објави дека тоа е моментот кога сите три земји планирале да дејствуваат. Словенечката влада вчера соопшти дека донела декрет за признавање …

Continue Reading

Бразил на Копа Америка без Ришарлисон, Касемиро, Габриел Жесус…

Селекторот на Бразил, Доривал Жуниор го објави списокот за Копа Америка, иако до почетокот на натпреварувањето останува повеќе од еден месец. Во ростерот има 23 играчи, а Доривал може да направи измени до 23 јуни, ден пред Бразил да го одигра првиот натпревар против Костарика. Поради повреда на спиското го нема Нејмар, а покрај него нема и тројца кои беа …

Continue Reading