Ахмети: ДУИ е втора сила во државата

ДУИ е втора сила во државата, изјави вечерва лидерот на интегративците, Али Ахмети. „Ние Европскиот фронт сме втора сила во државата. Ние всушност го имавме ВМРО-ДПМНЕ како главен противник, затоа што ВМРО многу му помогна на Влен, но разликата помеѓу Европскиот фронт и Влен е преку 30.000 гласови“, рече Ахмети. Според официјалните податоци на ДИК, ДУИ освои 18 мандати, коалицијата …

Continue Reading

(Видео) Дали е Баерн оштетен во последните секунди од натпреварот?

Фудбалерите на Реал Мадрид се пласираа во финалето на Лигата на шампионите каде на 1.јуни за титулата ќе се борат со Борусија Дортмунд. Вечерва на „Сантијаго Бернабеу“, Реал повторно режираше нестварен пресврт и со головите на Хоселу во 88. и 91.минута го победи Баерн со 2:1. Сепак, сенка на феноменалното полуфинале фрли помошникот на Симон Марчињак, Томаш Листкиевич, кој во …

Continue Reading

Апасиев: Ги чека пекол во Собранието, имаме шест се бориме за седум пратеници

Вечерва славиме пасокизација на СДС и факторизација на Левица, изјави првиот човек на политичката партија Левица, Димитар Апасиев. „Во првата изборна единица имаме двајца пратеници – Апасиев и Хактан, во двојка еден фиксен, нашиот портпарол, Амар Мециновиќ, во тројка еден фиксен, се бориме за втор за ситно за 300 гласа да влезе покрај Борислав Крмов и Александар Симонов и така …

Continue Reading

Олимпијакос е последниот патник на завршниот турнир – Грците ја добија мајсторката во Барселона

Кошаркарите на Олимпијакос ја совладаа Барселона, во мајсторката одиграна во Каталонија со 63:59 и се пласираа на завршниот турнир во Евролигата, кој ќе се одржи од 24-26. ќе се одржи во Берлин во мај. Грчкиот тим, кој вторпат победи на гостински терен во четвртфиналната серија со Барса, на тој начин им се придружи на Реал Мадрид, Панатинаикос и Фенербахче кои …

Continue Reading

(Видео) Мицкоски: Се им се удри од глава и на крај се избојкотираа самите себеси, време е ДУИ да одат заедно со СДСМ во опозиција

„Успеавме, успеавме. Победи Македонија, историска победа на народот“, кажа вечерва на прес-конференција, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Криминалот, корупцијата, неспособноста, тендерите, одземената држава, непотизмот и уште стотина други последици кои направија државата да страда, а народот да е резочаран. Вечерва конечно се поразени. Поразени се предавствата и поделбата. Тие стотина луѓе од ДУИ и СДСМ кои мислеа дека се господари …

Continue Reading

Јакимовски призна уште еден пораз: По 23 години се вративме на национализмот, ако си муслиман не земај ливче за претседател

Исто како во првиот круг од претседателските избори пред две недели, Стевчо Јакимовски и вечерва меѓу првите призна пораз, овој пат на парламентарните избори. Смета дека граѓаните не го препознале концептот на коалицијата „Храбро за Македонија“. „Сакам од оваа говорница да го признам поразот на овие парламентарни избори. Очигледно граѓаните не го препознаа нашиот концепт за развој на Република Македонија …

Continue Reading

ДИК со први проекции за бројот на пратеници: ВМРО-ДПМНЕ 59, ДУИ 19, СДСМ 18

Државната изборна комисија ги објави првите проекции за бројот на пратенички мандати – ВМРО-ДПМНЕ има 59 пратеници, а зад нив е ДУИ до 19. Трет по бројот на пратеници е СДСМ со 18 мандати. Коалицијата Вреди има 13 пратенички мандати, Левица 6 и ЗНАМ 5 мандати.  

Continue Reading

Касами слави во Тетово: Од утре почнуваат преговори за нова влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Влен

Од утре почнуваат преговори за нова влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Влен, кажа претседателот на БЕСА, дел од коалицијата Влен, Билал Касами. Касами рече дека ВЛЕН е победник во сите општини со мнозинско албанско население, а резултатот го препиша и на доаѓањето на иселениците. „Коалицијата Влен е апсолутен победник кај Албанците“, изјави Касами. Тој очекува да имаат број на пратеници …

Continue Reading

Димитриевски: ЗНАМ вечерва испиша историја

Максим Димитриевски и посака успешен мандат на Гордана Силјановска Давкова. „Да ја води Македонија во правилна насока, да биде тука за граѓаните, бидејќи нашата борба е и ќе биде за граѓаните. Воедно да честитам на ВМРО-ДПМНЕ за убедливата победа. Верувам дека овие избори ќе бидат дополнителна поука за сите останати политички субјекти кои гравитираа досега на политичката сцена. За нас …

Continue Reading