(Видео) Ристовски се качи на трибината и предизвика делириум кај Бед Блу Бојс

Динамо во Сплит го победи Хајдук со 1:0 во големото дерби од 28. коло на хрватскиот шампионат. Голот за победа го постигна капитенот на „модрите“, Бруно Петковиќ во 38. минута. Со оваа победа Динамо го скокна Хајдук на табелата, има пет бода помалку од Риека со натпревар помалку. Фудбалерите на Динамо со навивачите ја прославија победата. Највпечатливиот потег го направи …

Continue Reading

Колинс 53. на ВТА листата го освои Мастерсот во Мајами

Американската тенисерка Даниел Колинс ја освои титулата на Мастерсот во Мајами, Таа во финалето ја победи четвртата тенисерка во светот Елена Рибакина од Казахстан по два сета 7:5, 6:3. Колинс, 53. на ВТА листата ја освои титулата по два часа и две минути игра. Американката прв пат во кариерата освои титулата на турнир од серијата 1.000. Во првиот сет тенисерите …

Continue Reading

Зошто Хаваите не се под НАТО, а се дел од САД

Шведска е последната земја која стана 31-ва членка на НАТО претходно овој месец. Соединетите Американски Држави се исто така членка, но не со сите свои 50 сојузни држави. Имено, Хаваите не се дел од овој воен сојуз. Доколку некоја друга земја ги нападне Хаваите, на пример, базата на американската морнарица во Перл Харбор или седиштето на американската Индо-пацифичка команда лоцирана …

Continue Reading

Безбедносен експерт за истрагата за исчезнатaта Данка: „Мајката ќе треба да објасни зошто го направила тоа“

Петти ден од потрагата по исчезнатото девојче Данка Илиќ. Безбедносниот експерт Дарко Обрадовиќ за Дневникот на Нова ТВ зборуваше за нејзиното исчезнување и за целиот случај. „Секој ден што изминува, секоја нова информација што се добива или толкува создава одредени нелогичности. Она што сега е важно е подрачјето да се следи од воздух со помош на хеликоптери и хеликоптерски единици, …

Continue Reading

Новак Ѓоковиќ го пропушта Вимблдон?

Новак Ѓоковиќ го пропушта Вимблдон? Тоа би била шокантна одлука. Седумкратниот шампион на Вимблдон Србинот Новак Ѓоковиќ би можел да го пропушти Грен слем турнирот во Лондон оваа година. Како што пишува „Спортскида“, а пренесува угледната италијанска „Газета“, најдобриот тенисер на сите времиња планира да не игра на Вимблдон за подобро да се подготви за Олимписките игри во Париз. Наводно, …

Continue Reading

Јуриќ за исчезнaтото девојче: Мора да бидеме подготвени и за најлошото, но јас сум сигурен дека девојчето ќе биде пронајдено

Директорот на Центарот за исчезнати и малтретирани деца во Србија, Игор Јуриќ, денеска истакна дека, имајќи го предвид изминувањето на времето откако исчезна малата Данка Илиќ (2), јавноста мора да се подготви за најлошото сценарио. Од друга страна, тој истакна дека секој има право да се надева дека девојчето ќе биде пронајдено живо и здраво. Игор Јуриќ гостувајќи во „Прва …

Continue Reading

„Ги напушти заложниците“ – демонстрантите бараат од Нетанјаху да поднесе оставка

Неколку стотици луѓе се собраа денеска пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, носејќи транспаренти и барајќи негова оставка. Протестот во Цезареја, која се наоѓа меѓу Тел Авив и Хаифа, е еден од неколкуте собири во последните недели за кои демонстрантите велат дека се со цел да го зголемат притисокот врз Нетанјаху да распише избори. Амос Малка – поранешен шеф …

Continue Reading

Преговори меѓу Израел и Хамас во Каиро

Индиректните преговори меѓу Израел и Хамас за прекин на огнот во Појасот Газа ќе продолжат утре во Каиро, објави телевизискиот канал Ал Кахра Ал-Ехбари, повикувајќи се на извор од египетските безбедносни служби. Според телевизијата, Египет и Катар, кои се посредници меѓу Израел и Хамас, ќе продолжат да вложуваат заеднички напори за постигнување напредок во преговарачкиот процес. Во последните месеци беа …

Continue Reading

Тренчевска: Заедно, да направиме нашите гласови да се слушнат, нашите соништа да се реализираат

Во Општина Кривогаштани се одржа последниот настан на кампањата „Гласна и храбра 2“ која имаше за цел охрабрување на жените и поттикнување за нивно поголемо вклучување на пазарот на трудот. Дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска го отвори главниот дел на настанот и се обрати на граѓаните. „Со оваа кампања ги рушевме бариерите и вкоренатите стереотипи. …

Continue Reading