Новак Ѓоковиќ го пропушта Вимблдон?

novak-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНовак Ѓоковиќ го пропушта Вимблдон? Тоа би била шокантна одлука.

Седумкратниот шампион на Вимблдон Србинот Новак Ѓоковиќ би можел да го пропушти Грен слем турнирот во Лондон оваа година.

Како што пишува „Спортскида“, а пренесува угледната италијанска „Газета“, најдобриот тенисер на сите времиња планира да не игра на Вимблдон за подобро да се подготви за Олимписките игри во Париз.

Наводно, Ѓоковиќ токму поради оваа причина ја прекинал соработката со Горан Иванишевиќ, а целиот негов фокус ќе биде освојувањето на олимпиското злато кое е единственото нешто што му недостига во неговата богата кариера.

Наводно, Иванишевиќ не се согласувал со ваквиот начин на размислување на Србите, а тоа е една од главните причини поради кои се разделиле.

Ѓоковиќ сигурно ќе игра на Ролан Гарос, што ќе му послужи како подготовка за олимпискиот турнир кој летово ќе се одржи на истото место, а преминот на трева може да го вознемири.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK