Мицкоски: Ова се клучните проекти од изборната програма Платформа 1198 на ВМРО-ДПМНЕ, намален парламент, инвестиции, нови вработувања, силно образование, здравство и многу други проекти за граѓаните

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната презентација на програмата Платформа 1198 најави клучни проекти кои ќе ги реализира идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ по победата на парламентарните избори. -Првата клучна промена за која очекувам поддршка од сите политички партии  е парламент со 90 пратеници. -Следно кое што е многу важно, а тоа е она кое политичките партии го бараа …

Continue Reading

Денеска почина Мирко Попов

Денеска по кусо боледување почина еден од највлијателните и најуспешни скопски диџеи, музичари, композитори, текстописци, издавачи и продуценти Мирко Попов. Попов е роден во 1972 година во Скопје. Израснат во Градски ѕид, како што и самиот велеше во неговото „кучкар маало“, почнува да купува плочи и ја засакува музиката уште од основното училиште, што логично резултираше со првите роденденски диџеј …

Continue Reading

Марија Габриел од ГЕРБ го враќа мандатот, повторно избори во Бугарија

Марија Габриел од ГЕРБ која требаше да ја состави новата влада на Бугарија денеска најави дека утре ќе му го врати мандатот на претседателот Румен Радев. Неуспехот на Габриел да формира влада ја води Бугарија во нови избори. – Утре ќе поднесам известување дека ја повлекувам мојата кандидатура за премиерка. Партијата ГЕРБ нема да учествува во преговори за втор мандат, …

Continue Reading

Копмејнерс летово се сели во Јувентус

Холанѓанецот Теун Копмејкерс е фудбалер за кого интерс покажуваат неколку врвни европски клубови. Италијанските медиуми тврдат дека во летниот преоден рок тој ќе се пресели од Аталанта во Јувантус. Ливерпул покажува сериозен интерес за Копмајнерс, но според медиумите тој сака да остане во Серија А. Се споменува дека Аталанта би добила отштета од околу 60.000.000 евра, а неговата годишна плата …

Continue Reading

Во Брисел две лица загинаа во два одвоени инцидента

Две лица се убиени во Брисел во текот на ноќта во два одвоени инцидента во услови на пораст на криминалот поврзан со дрога, соопштија извори блиски до белгиската полиција. Првиот вооружен напад во кој загина едно лице се случи на северот на Брисел, соопшти полицијата, додавајќи дека неколку часа подоцна се случил уште еден вооружен инцидент во близина на центарот …

Continue Reading

Мицкоски за Платформата 1198:  Економијата е нашиот фокус, се обврзуваме на раст на БДП до 5% годишно, отворање на 55.000 работни места, намалување на даноците и капитални инвестиции од 3 милијарди евра

Најдоминантно значење има економијата. Со Платформа 1 198 се обврзуваме на раст на БДП до 5% годишно, ниска стапка на инфлација не повеќе од 2,0%- 2,5% годишно, буџетски дефицит кој што постепено ќе се намалува на ниво под 3,0% од БДП, намалување на невработеноста до 7,5%. Односно создавање на нови 55 илјади работни места. Ќе ги намалиме даноците – Македонија …

Continue Reading

Мицкоски: Програмата „Платформа 1198“ се потпира на 5 клучни столба и ги става граѓаните на прво место, конкретни реформски мерки и политики за подобар животен стандард

Ако ВМРО-ДПМНЕ знае да направи нешто што е навистина добро, тоа е да прави проекти, и програми кои ќе бидат најдобриот одговор за реалните проблеми со кој живеат граѓаните на Македонија.  Тежината на оваа програма која низ долготраен процес на консултации и собирање на најдобрите знаења на луѓето кои сакаат да се вградат во напредокот на државата, се состои во …

Continue Reading

Тешка несреќа на рели во Унгарија: Четворица загинати, 30 повредени, меѓу кои и едно дете

Најмалку четири лица загинаа, а десетици се повредени во несреќа на унгарскиот собир „Естергом-Нјергес“. Се уште не се познати точните околности на несреќата, трката е прекината, а на местото пристигнале неколку спасувачки хеликоптери. Унгарските медиуми јавуваат дека еден од учесниците на релито изгубил контрола над автомобилот и излетал од патот, удрил во група гледачи. Според досегашните информации четири лица загинале, …

Continue Reading

Москва: Два американски бомбардери се обидоа да ја преминат границата, ги избркавме со МиГ

Руски борбен авион МиГ-31 пресретнал два бомбардери Б-1Б на американското воено воздухопловство кои се обиделе да ја преминат границата, тврди руското Министерство за одбрана. „Група авиони кои се приближуваат до државната граница на Руската Федерација е откриена со помош на надгледување на воздушниот простор над Баренцовото Море. Со цел да се идентификува воздушната цел и да се спречи нарушување на …

Continue Reading