Во Брисел две лица загинаа во два одвоени инцидента

FotoJet-49.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДве лица се убиени во Брисел во текот на ноќта во два одвоени инцидента во услови на пораст на криминалот поврзан со дрога, соопштија извори блиски до белгиската полиција.

Првиот вооружен напад во кој загина едно лице се случи на северот на Брисел, соопшти полицијата, додавајќи дека неколку часа подоцна се случил уште еден вооружен инцидент во близина на центарот на градот.

Насилството во Брисел е зголемено од почетокот на февруари поради улична продажба на дрога.

Пристаништето Антверпен, главното пристаниште за влез на кокаин во Европа, редовно е цел на вооружено насилство од банди, но Брисел досега беше главно поштеден.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK