Марија Габриел од ГЕРБ го враќа мандатот, повторно избори во Бугарија

FotoJet-50.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМарија Габриел од ГЕРБ која требаше да ја состави новата влада на Бугарија денеска најави дека утре ќе му го врати мандатот на претседателот Румен Радев. Неуспехот на Габриел да формира влада ја води Бугарија во нови избори.

– Утре ќе поднесам известување дека ја повлекувам мојата кандидатура за премиерка. Партијата ГЕРБ нема да учествува во преговори за втор мандат, рече мандатарката Марија Габриел. Таа додаде дека можно е да се најдат заеднички точки за коалициска влада, но дека сепак е подобро на нив да се навратат по уште едни избори.

Марија Габриел најави дека ќе остане вицепремиер и министерка за надворешни работи се до формирање на новиот состав на бугарскиот парламент и потоа новата влада.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK