Москва: Два американски бомбардери се обидоа да ја преминат границата, ги избркавме со МиГ

FotoJet-47.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуски борбен авион МиГ-31 пресретнал два бомбардери Б-1Б на американското воено воздухопловство кои се обиделе да ја преминат границата, тврди руското Министерство за одбрана.

„Група авиони кои се приближуваат до државната граница на Руската Федерација е откриена со помош на надгледување на воздушниот простор над Баренцовото Море. Со цел да се идентификува воздушната цел и да се спречи нарушување на државната граница на Русија, борбен авион МиГ-31 лансиран во воздух“, се вели во соопштението, објавено од руската државна новинска агенција РИА.

Како што се приближуваше МиГ-31, американскиот авион ја промени брзината на летот и се сврте од руската граница, тврди Министерството. „Рускиот авион безбедно се врати во воздухопловната база. Немаше илегално преминување на државната граница на Русија“, се заклучува во соопштението.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK