Исламската држава ја презеде одговорноста за нападот кај Москва

Исламската држава ја презеде одговорноста за нападот кај Москва, преку својот канал на Телеграм. „Борците на Исламската држава нападнаа голем собир на христијани во предградијата на руската престолнина Москва, убивајќи и ранувајќи стотици и предизвикувајќи големо уништување на локацијата пред безбедно да се повлечат во своите бази“, истакнаа тие. Очевидци сведочеа дека напаѓачите на концертната сала „Крокус“ ​​во Москва изгледале …

Continue Reading

Украински разузнавачи: Масакрот во Москва го нареди Путин, знаеме зошто

Украинската воена разузнавачка служба го обвини Кремљ и нејзините специјални служби дека организирале смртоносен напад во текот на ноќта во близина на Москва за да ја обвинат Украина и да ја оправдаат „ескалацијата“ на војната. „Терористичкиот напад во Москва беше планирана и намерна провокација од страна на руските специјални служби по налог на (Владимир) Путин. Неговата цел е да ги …

Continue Reading

Таравари на заеднички ифтар со бошњачката заедница

Претседателот на Алијансата за Албанците и кандидат за претседател, Арбен Таравари, заедно со другите лидери од коалицијата ВЛЕН, денеска беа на заеднички ифтар со припадниците на бошњачката заедница во Скопје. Заедничкиот ифтар со бошњачката заедница е симболичен, но дава добра порака за градење и продлабочување на меѓуетничките односи во државата. „Нашиот кандидат за претседател од коалицијата ВЛЕН, Арбен Таравари, е …

Continue Reading

Сообраќајка на патот Струмица-Радовиш, сообраќајот во прекин

Вечерва од 20:30 часот на магистралниот пат А-4, делница Струмица-Радовиш, кај село Калуѓерица, поради случена сообраќајна незгода сообраќајот е во целосен прекин, извести АМСМ. Сообраќајот се пренасочува по стариот пат.

Continue Reading

Медведев: Терористите го разбираат само одмазднички терор, на сила се одговара со сила, смрт за смрт

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, денеска во врска со терористичкиот напад во концертната сала Крокус изјави дека терористите разбираат само одмазднички терор и дека на сила треба да се одговори со сила. „Терористите разбираат само одмазднички терор. Никакви судења или истраги нема да помогнат ако на сила не се спротивстави со сила, а смртта со тотални …

Continue Reading

(Видео) Најмалку 40 загинати во нападот во Москва: „Излезната врата беше заклучена, побегнавме во подрум“

Најмалку четириесет луѓе беа убиени, а повеќе од 100 ранети кога вооружени лица отворија оган со автоматско оружје врз луѓето во концертната сала Crocus City Hall во близина на Москва, во еден од најтешките такви напади во Русија во последниве години. Засега се уште не е јасно кои се напаѓачите. Руските новински агенции јавуваат дека на местото се 70 возила …

Continue Reading

Помошникот на Зеленски: Немаме апсолутно никаква врска со нападот, Путин ќе го искористи ова

Михајло Подољак, помошник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, зборуваше за нападот, тврдејќи дека Украина нема никаква врска со нападот во близина на Москва. „Да бидеме јасни, Украина нема апсолутно никаква врска со овие настани“, најави Подољак. Ukraine certainly has nothing to do with the shooting/explosions in the Crocus City Hall (Moscow Region, Russia). It makes no sense whatsoever. First of …

Continue Reading

Шефот на американската дипломатија го предупреди Израел: Нападот на Рафах дополнително ќе ве изолира

Американскиот државен секретар Eнтони Блинкен денеска го предупреди Израел дека офанзивата на градот Рафаh на југот на Појасот Газа може дополнително да го изолира и да му наштети на неговата долгорочна безбедност. Зборувајќи со новинарите на заминување од Израел, американскиот висок дипломат рече дека одржал „искрени разговори“ со израелските лидери, вклучувајќи го и премиерот Бенјамин Нетанјаху. Тој по средбата со …

Continue Reading

Јулија Навална: Сите инволвирани мора да одговараат

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, изрази сочувство за жртвите од денешниот напад, нарекувајќи го „кошмар во Крокус“. Какой кошмар в Крокусе. Соболезнования родным погибших и выздоровления пострадавшим. Все причастные к этому преступлению должны быть найдены и понести ответственность — Yulia Navalnaya (@yulia_navalnaya) March 22, 2024 „Сите инволвирани во ова злосторство мора да бидат пронајдени и изведени …

Continue Reading