(Видео) Најмалку 40 загинати во нападот во Москва: „Излезната врата беше заклучена, побегнавме во подрум“

moskva-napad4-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку четириесет луѓе беа убиени, а повеќе од 100 ранети кога вооружени лица отворија оган со автоматско оружје врз луѓето во концертната сала Crocus City Hall во близина на Москва, во еден од најтешките такви напади во Русија во последниве години.

Засега се уште не е јасно кои се напаѓачите. Руските новински агенции јавуваат дека на местото се 70 возила на брза помош. Видеото до кое дојде новинската агенција Ројтерс покажува голем пожар и чад што се издига од салата. Руското Министерство за надворешни работи го опиша инцидентот како „терористички напад“.

Руските истражители отворија кривична истрага за нападот, нарекувајќи го „терористички чин“. Снимките на социјалните мрежи покажаа вооружени лица во концертната сала, додека државните медиуми објавија дека некои луѓе сè уште се внатре. Новинската агенција Тасс објави дека една третина од концертната сала е во пламен, а покривот е речиси целосно опожарен.

Руските медиуми пренесуваат изјави на сведоци од Crocus City Hall. Виталиј вели дека бил во концертната сала на еден од катовите.

„Слушнавме истрели, прво не знаевме што се случува. Потоа видов како терористи пукаат во луѓе“, сведочеше тој.

„Фрлија неколку запаливи бомби, сè почна да гори. Не доведоа кон излезот. Излезната врата беше заклучена, па отидовме во подрумот каде ги чекавме спасувачите“.

Неименуваниот сведок вели дека родители биле со деца на натпревар во танц кога почнало пукањето.

„На натпреварот имаше деца и тинејџери. Дојдоа луѓе и рекоа дека има пукање“, рече сведокот, додавајќи дека имало гужва и дека децата истрчале во фустани за танцување.

Московскиот градоначалник Сергеј Собјанин објави дека по пукањето во концертната сала, сите јавни настани во текот на викендот се откажани.

„Решив да ги откажам сите спортски, културни и други масовни настани во Москва за време на викендот“, изјави градоначалникот на мрежата Телеграм.

Американската амбасада во Русија претходно овој месец објави дека „екстремистите“ имаат планови да ја нападнат Москва во блиска иднина. Таа го издаде предупредувањето само неколку часа откако ФСБ, објави дека спречила напад врз синагога во Москва од страна на милитантна сунитска муслиманска ќелија која и припаѓа на Исламската држава.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK