Украински разузнавачи: Масакрот во Москва го нареди Путин, знаеме зошто

vojnik-rusija.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинската воена разузнавачка служба го обвини Кремљ и нејзините специјални служби дека организирале смртоносен напад во текот на ноќта во близина на Москва за да ја обвинат Украина и да ја оправдаат „ескалацијата“ на војната.

„Терористичкиот напад во Москва беше планирана и намерна провокација од страна на руските специјални служби по налог на (Владимир) Путин. Неговата цел е да ги оправда уште пожестоките напади врз Украина и целосната мобилизација во Русија“, уверува ГУР, имајќи предвид дека нападот „Мора да се сфати како закана на Путин да предизвика ескалација и да ја продолжи војната“.

Според првичните податоци, во нападот на концертна сала во близина на Москва, во кој учествувале неколку напаѓачи во маскирни униформи, вооружени со автоматско оружје, загинале 40 лица, а повеќе од сто се ранети.

Засега не се знае кои се напаѓачите, а руските власти соопштија дека се работи за терористички чин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK