Британската влада ја повика нацијата да застане покрај Кејт: теориите на заговор не престануваат

Британските власти ја повикаа јавноста во нивната земја да застане на страната на принцезата Кејт Мидлтон додека таа закрепнува од операцијата „среде низата сурови теории на заговор за нејзиното здравје“ и наводното откривање информации за нејзината здравствена состојба во болницата каде што била лекувана, пишува „Дејли мејл“. Официјалниот портпарол на премиерот Риши Сунак се заложи за овој потег откако беше …

Continue Reading

Шолц: Русија не е толку силна како што мислат луѓето

Од воен аспект руската војна во Украина е „брутална“, оцени германскиот канцелар Олаф Шолц во Бундестагот и посочи дека Русија сепак не е толку силна. На домашен план, како што тврди, „репресивниот“ руски систем покажува знаци на недостаток на сила, објави „Велт“. Шолц нагласи дека Германија и Европа ќе и помагаат на Украина се додека можат. „Ако претседателот на Русија …

Continue Reading

Маричиќ: На младите ќе им обезбедиме европска иднина и од тоа нема да се откажеме

Заменик претседателот во Владата задолжен за европски прашања и секретар за меѓународна соработка во СДСМ Бојан Маричиќ, вечерва на инфо сесија под наслов „ЕУ за младите – за знаења, вештини и добро платена работа“ одговараше на прашања за програмата ЕРАЗМУС+ и за можностите кои ЕУ ги нуди за младите за обуки, размени, пракси и мобилност. „Младите се наша целна категорија …

Continue Reading

Групна тужба против Мета во САД: Социјалните мрежи опасни по здравјето на децата

Во Соединетите Американски Држави, 33 сојузни држави ја тужеа Мета, матичната компанија на Фејсбук и Инстаграм, поради наводната штета што овие платформи ја предизвикале на менталното и физичкото здравје на децата. „Во обид да го зголеми профитот, Мета постојано ја заведуваше јавноста за суштинските опасности од нејзините производи. Ги прикриваше начините на кои Инстаграм и Фејсбук ги искористуваат и манипулираат …

Continue Reading

Таравари ги објаснува четирите главни столба на неговата програма на претседателските избори

Претседателот на Алијансата за Албанците и кандидат за претседател на коалицијата ВРЕДИ, Арбен Таравари во своето интервју за ТВ Клан Македонија, меѓу другото, зборуваше и за неговата програма на претседателските избори. „Нашата програма содржи четири главни столбови. Првиот е интеграцијата во Европската Унија. Несомнено, Северна Македонија нема друга алтернатива освен да го продолжи европскиот пат и тука ќе бидеме упорни …

Continue Reading

Се урна грчки борбен авион, пилотот преживеа

Грчкиот борбен авион „Ф-16 блок 52“ денеска се урна во близина на островот Псатура во централниот дел на Егејското Море, а пилотот е спасен – објави атинската „РТВ СКАИ“. медиумот објави дека пилотот успеал да го активира системот за исфрлање и паднал со падобран во морето. Генералштабот на воздухопловните сили потврди дека едноседниот авион од базата на борбени авиони во …

Continue Reading

Медведев за испраќањето француска војска во Украина: Ќе бидете уништени

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев денеска изјави дека уништувањето на француската армија ќе биде приоритетна задача на руските вооружени сили доколку се појават во Украина. Медведев истакна дека би било убаво Французите да испратат неколку полкови во Украина. „Многу е проблематично да се сокрие толку голем број воени лица, а прашањето за нивно систематско уништување нема …

Continue Reading

Фон дер Лајен: Хуманитарната ситуација во Газа е катастрофална, спречете ја офанзивата во Рафах по секоја цена

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен оцени дека хуманитарната ситуација во Газа е катастрофална и неприфатлива и дека израелската офанзива на Рафах треба да се спречи по секоја цена. „Газа се соочува со глад. Тоа е неприфатливо. Од клучно значење е брзо да се постигне договор за прекин на огнот и да се ослободат заложниците и да се …

Continue Reading

(Видео) Џафери: Подобрената училишна инфраструктура е влог во одржувањето во живот на руралните средини

Премиерот Талат Џафери, денеска во рамки на работната посета на Општина Чашка, посети три основни училишта од овој регион. Тој, за време на посетата истакна дека за Владата од голема важност е училиштата во руралните средини да опстанат, и со вложувањето во училишната инфраструктура, се одржуваат во живот овие населени места. Во Подрачното основно училиште „Петар Поп Арсов”, во селото …

Continue Reading