Британската влада ја повика нацијата да застане покрај Кејт: теориите на заговор не престануваат

Цела-Британија-е-загрижена-за-Кејт-Мидлтон-Принцот-Вилијам-итно.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБританските власти ја повикаа јавноста во нивната земја да застане на страната на принцезата Кејт Мидлтон додека таа закрепнува од операцијата „среде низата сурови теории на заговор за нејзиното здравје“ и наводното откривање информации за нејзината здравствена состојба во болницата каде што била лекувана, пишува „Дејли мејл“.

Официјалниот портпарол на премиерот Риши Сунак се заложи за овој потег откако беше откриено дека е покрената истрага за тврдењата дека вработените во приватната клиника каде што била подложена на абдоминална операција незаконски се обиделе да пристапат до нејзините медицински досиеја.

Канцеларијата на Комесарот за информации соопшти дека ги истражува тврдењата дека вработен во клиниката во Лондон се обидел да добие пристап до записите без овластување. Самата клиника соопшти дека ќе ги преземе „сите неопходни чекори“ за да го истражи наводното прекршување на доверливите информации.

Во меѓувреме, принцот Вилијам ја обиколи касарната на Велшката гарда во Виндзор – каде што служи како полковник, додека шпекулациите продолжуваат да се вртат на интернет за моменталната здравствена состојба на неговата сопруга.

Тој беше виден како разговара со војниците во касарната и имаше објава на X: „Како полковник на велшката гарда секогаш е задоволство да се посети касарната и да се разговара со војниците, да ги слушнете плановите за нивната иднина и да бидете сведоци на одличната работа што ја прави баталјонот“.

На денешното прашање на новинарите, официјалниот портпарол на Риши Сунак ги повика Британците „да застанат зад принцезата од Велс“.

За наводниот инцидент во лондонската клиника, портпаролот рече: „Јасно е дека постојат строги правила за податоци за пациентите кои мора да се почитуваат“.

На прашањето дали луѓето треба да и дадат одмор на Кет, тој додаде: „Мислам дека сите сакаме да застанеме зад принцезата од Велс, и принцот од Велс, и очигледно ѝ посакуваме најбрзо закрепнување“.

Главниот извршен директор на лондонската клиника вети дека „ќе бидат преземени сите соодветни истражни, регулаторни и дисциплински мерки“ додека се истражуваат тврдењата за прекршување на податоците.

Нејзиниот главен извршен директор, Ал Расел, конечно се огласи попладнево, велејќи во изјава: „Сите во Лондонската клиника се акутно свесни за нашите индивидуални, професионални, етички и законски должности во однос на доверливоста на пациентите“.

„Горди сме на исклучителната грижа и дискреција што се стремиме да им ја пружиме на сите наши пациенти кои секојдневно ни ја даваат својата доверба.

Имаме систем за следење на управувањето со информациите за пациентите и, во случај на какво било прекршување, ќе бидат преземени сите соодветни истражни, регулаторни и дисциплински мерки.

Во нашата болница нема место за оние кои намерно ја нарушуваат довербата на некој од нашите пациенти или колеги“.

Палатата Кенсингтон соопшти дека принцезата нема да биде на јавна должност се до Велигден.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK