Илјадници луѓе вечерва на протест во Тел Авив бараат оставка од Нетанјаху

Во Тел Авив вечерва се одржуваат масовни протести. Демонстрантите не се задоволни од начинот на кој владата на Бенјамин Нетанјаху се справува со војната во Газа. Тие бараат ослободување на членовите на нивните заробени семејства од Појасот Газа. Насобраните на антивладините протести бараат оставка од премиерот на Израел и нови избори.

Continue Reading

Училиштата треба да ги подготвуваат учениците за војна, вели германската министерка за образование

Учениците во Германија мора да бидат подобро подготвени да се соочат со сите видови потенцијални кризи и катастрофи, вклучително и војна, изјави германската министерка за образование Бетина Старк-Ватцингер, јавува Дојче веле. Старк-Ватцингер нагласи дека училиштата треба да се занимаваат со цивилна одбрана, додавајќи дека целта мора да биде „јакнење на нашата отпорност“. „Општеството Како Целина Мора Да Биде Добро Подготвено …

Continue Reading

Растат заканите од тероризам во регионот, предупредува Курти

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека се зголемуваат заканите од тероризам и агресија во регионот, што ја прави евроатлантската интеграција на Косово исклучително важна, пренесува „Коха“. Според него, eвроинтеграцијата на Косово е важна за мирот на Западен Балкан. „Во време кога заканите од тероризам и агресија во регионот се зголемуваат, интеграцијата на Косово во евроатлантските институции е поважна од кога …

Continue Reading

(Фото) Осомничениот во Пенсилванија си ги убил сопругата, маќеата и сестрата

Окружниот обвинител на округот Бакс, Џен Шорн, рече дека едно од застреланите во Пенсилванија е мајка на двете деца на осомничениот Андре Гордон. Откако Гордон, наводно, ги застрелал и ги убил својата маќеа и сестра, упаднал во куќа во Левитаун околу 9 часот наутро по средноевропско време и ја убил 25-годишната мајка. Четири други лица биле во домот, а Шорн …

Continue Reading

(Фото) Расте тензијата во Пенсилванија, убиецот со себе имал автоматска пушка

Осомничениот за убиство на најмалку три лица во две престрелки во Пенсилванија бил вооружен со автоматска пушка АР-15, според началникот на полицијата Нелсон Витни. На прашањето на новинарите дали оружјето е легална сопственост, властите рекоа дека „ќе го истражат секој аспект за тоа како тој го поседувал ова оружје“, но не дадоа дополнителни информации. Претходно, официјални лица кажаа дека луѓето …

Continue Reading

(Фото) Полицијата преку прозорец вади заложници во Пенсилванија

Полицијата ослободува заложници од куќа во Трентон, Њу Џерси. Официјални лица велат дека луѓето во резиденцијата каде што се забарикадирал осомничениот за убиството во Пенсилванија Андре Гордон се безбедни. „Се верува дека осомничениот е во куќа на улицата Филипс во Трентон“, рече детективката од полицијата во Трентон, поручник Лисет Риос. „Жителите се успешно евакуирани без повреди. Во овој момент ресурсите …

Continue Reading

(Видео) Пукање во Пенсилванија: 26 годишник застрелал три лица, па се забарикадирал со заложници

Oсомничениот за убиство на три лица во пукање во Пенсилванија е забарикадиран во дом во Трентон со заложници, пренесува NBC. Вооружениот напаѓач, Андре Гордон (26), наводно пукал и убил три лица на две локации. Полицијата соопшти дека тој потоа го убил возачот со пиштол и побегнал во Њу Џерси. Инцидентот започнал околу 8:52 часот кога полицајците биле испратени во дом …

Continue Reading

Инцидент на аеродром: пијана ја исфрлиле од авион, па почнала да ги навредува полицајците поради големината на гениталиите

Необичен инцидент се случил на летот од Далас за Колумбија, кога пијана патничка почнала да го навредува персоналот, исмејувајќи се со големината на гениталиите и ниските плати на полицајците, пренесува Дејли мејл. Жената која одбила да им го даде името на полицајците кажа дека испила само две „многу силни“ водки во барот на аеродромот, но пелтечеше за време на апсењето. …

Continue Reading

Големи три бода за Барнли – Лутон се спаси во 90. минута

Фудбалерите на Барни остварија важна победа со што ги задржаа шансите некако да го изборат опстанокот во Премиер лигата. Избраниците на Винсент Компани на домашен терен беа подобри од тимот на Брентфорд со резултат 2:1. Домашната екипа имаше голема помош во форма на црвен картон кој го доби Серхио Регилон, кој беше испратен во соблекувалната од судијата Бонд, кога реализираше …

Continue Reading