(Фото) Полицијата преку прозорец вади заложници во Пенсилванија

Screenshot-2024-03-16-200838.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПолицијата ослободува заложници од куќа во Трентон, Њу Џерси. Официјални лица велат дека луѓето во резиденцијата каде што се забарикадирал осомничениот за убиството во Пенсилванија Андре Гордон се безбедни.

„Се верува дека осомничениот е во куќа на улицата Филипс во Трентон“, рече детективката од полицијата во Трентон, поручник Лисет Риос.

„Жителите се успешно евакуирани без повреди. Во овој момент ресурсите на ФБИ се на готовност“.

Вооружениот напаѓач, Андре Гордон (26), наводно пукал и убил три лица на две локации. Полицијата соопшти дека тој потоа го убил возачот со пиштол и побегнал во Њу Џерси.

Инцидентот започнал околу 8:52 часот кога полицајците биле испратени во дом во Левитаун по пријава за пукање, соопшти полицијата.

Властите соопштија дека Гордон, управувајќи украден автомобил, застрелал и убил две лица.

По тој инцидент, Гордон наводно пукал и убил уште едно лице пред да побегне.

Се верува дека Гордон ги познавал трите лица кои биле погодени, соопшти полицијата.

Вооружениот напаѓач побегнал од местото на настанот со сив автомобил.

Возилото е пронајдено напуштено во Трентон околу 11:38 часот, соопшти Државното правобранителство.

Окружното обвинителство соопштило околу 12:22 часот дека добило информација дека Гордон се заклучил во куќа во Трентон, со заложници.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK