(Видео) Лајпциг го прегази Келн, Елмас не велзе во игра

Во петокот се одигра првиот натпревар од 26.коло во Бундеслигата. Фудбалерите на Лајпциг славеа убедлива победа на гостувањето кај Келн со 1:5. Македонскиот репрезентативец Ељиф Елмас триумфот на Лајпциг го гледаше од клупата за резерви. Првиот дел во Келн заврши нерешено 1:1. Симонс погоди за Лајпциг, а три минути подцна изедначи Адамјан. Во вториот дел Келн доживеа дебакл. Два гол …

Continue Reading

Жената која го обвини Хорнер вложи жалба на одлуката на Ред Бул

Драмата околу жалбата против шефот на тимот на Ред Бул, Кристијан Хорнер не е завршена, бидејќи жената која го обвини за несоодветно однесување ќе поднесе жалба на одлуката на Ред Бул да ја отфрли нејзината жалба. Жената која Ред Бул реши да ја суспендира по внатрешна истрага и отфрлање на жалбата, одлучи да поднесе жалба на одлуката на тимот во …

Continue Reading

Ковачевски: ДПМНЕ нема план за иднината и не може да донесе никаква промена

ДПМНЕ нема план за Европа, нема план за иднината и не може да донесе никаква суштинска промна а пример за тоа е хаосот во Скопје и нереализираните ветувања на градоначлниците од оваа партија ширум државата, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва во Охрид на отворањето на промотивниот штаб на партијата. Ние во СДСМ сме целосно свесни дека можеше и …

Continue Reading

Ковачевски: СДСМ е опција која носи надеж за европска иднина

СДСМ е опција коjа носи надеж, која обезбедува поголеми плати и пензии, подостоинствен живот и која носи сигурна европска иднина, рече претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Охрид на отворањето промотивен штаб на СДСМ. -Зошто сум убеден во тоа дека СДСМ ќе ја формира новата влада? Затоа што граѓаните добро знаат дека со СДСМ нема откажување, нема враќање назад, дека СДСМ …

Continue Reading

Пукање во Сараево: маж испукал неколку куршуми кон автомобил

Мажот осомничен дека испукал неколку куршуми во автомобил во сараевската населба Ковачи е уапсен во попладневните часови. Како што беше нагласено, полицијата го уапсила Ј.Х. (1995), а во моментов е под кривична истрага, пренесува Klix.ba. „Денеска околу 12:30 часот, полициско одделение Стари Град било известено дека било употребено огнено оружје. По излегувањето на терен, полициските службеници ги потврдиле наводите од …

Continue Reading

Захарова: Во САД, на изборите во Русија се гледа како Путин да ќе владее и со Америка

Вниманието во Соединетите Американски Држави е фокусирано на претседателските избори во Русија до тој степен што се чини дека рускиот лидер истовремено ќе управува и со САД, изјави официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. Таа изјави дека во текот на изминатите неколку месеци, секој американски телевизиски канал одвојува часови за програма посветени на претседателските избори …

Continue Reading

Литванскиот министер за одбрана поднесе оставка

Литванскиот министер за одбрана Арвидас Анусаускас ја поднесе оставката до премиерот, јави Литванската радио телевизија (ЛРТ), повикувајќи се на прес-службата на владата. Премиерката Ингрида Симонита денеска доби писмо за оставка на министерот за одбрана“, се вели во соопштението на Владата. Извори на ЛРТ претходно потврдија дека министерот се подготвува да поднесе оставка, но причините се уште не се познати.

Continue Reading

Странски медиуми: Одлуката на хрватскиот претседател е неочекувана

„Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска најави дека ќе се кандидира за помоќната премиерска функција“, пишува Ројтерс и ја опишува како „неочекувана одлука“, додека словенечката СТА наведува дека тоа би можело значително да ја промени ситуацијата поради неговата популарност во јавноста, покажуваат анкети на јавното мислење. Изборите ќе се одржат на 17 април, најави претходно денеска Милановиќ. Милановиќ, истакнува Ројтерс, е …

Continue Reading

Макрон, Шолц и Туск се согласија: „Ќе купиме повеќе оружје за Украина“

Олаф Шолц и Емануел Макрон изразија „единство“ за помошта за Украина на самитот во Берлин  со полскиот премиер Доналд Туск. „Денес, повеќе од кога било, нашето единство е нашата сила, а пред се нашите три земји Германија, Полска и Франција сносат посебна одговорност“, рече германскиот канцелар. „Конкретно, ќе купиме повеќе оружје за Украина, на целиот светски пазар“, рече тој по …

Continue Reading