(Видео) Хет-трик на Дибала, Рома го победи Торино

Фудбалерите на Рома го совладаа тимот на Торино (3:2) на „Олимпико“, во натпреварот од 26. коло во Серија А. Херој на „волчицата“ беше Пауло Дибала, кој постигна хет-трик. Паоло Дибала со најдобриот натпревар оваа сезона ја остави Рома во трката за четвртото место на табелата. Аргентинецот најпрвин погоди од пенал во 42. минута, голот во 58.минута е вистинско ремек дело, …

Continue Reading

Студентот кој го преживеа страшниот судир меѓу возови во Грција сè уште е во кома – беше најден жив помеѓу 57 мртви

Помина една година од страшниот судир на патнички и товарен воз во близина на Лариса, Грција. Невидената несреќа однесе дури 57 животи, а меѓу телата беше пронајден и млад човек, кој преживеа. Герасимо Јасонас Георгиадис, студент од Волос, беше единствениот преживеан од првиот вагон на патничкиот воз, но и една година по несреќата тој сè уште е во кома. „Сè …

Continue Reading

Димитирјевиќ диригираше, Македонија ја растури Полска

Foto/ kfsm.mk Кошаркарската репрезентација на Македонија ја забележа првата победа во квалификациите за пласман на Е вропското првенство во 2025 година. Вечерва во Полска, Македонија ја декласира домашната селекција 96:71 (25:16, 22:22, 22:12, 27:21). Македонските кошаркари предводени од Ненад Димитирјевиќ одиграа беспрекорен натпревар. Не играа добро во првите пет минути, кога Полска водеше 14:9 и лошо влегоа во последната четвртина …

Continue Reading

Повик за донација за доизградба на Црквата посветена на Свети Никола Мирликијски Чудотворец во Лешок

МОЛБА ДО СИТЕ ПРАВОСЛАВНИ ХРИСТИЈАНИ ВО МАКЕДОНИЈА И НИЗ ЦЕЛИОТ СВЕТ. Почитувани и најмили во Христа распнатиот и Воскреснатиот наш спасител!!! Во нашето село Лешок,со помош Божја градиме Црква посветена на Свети Никола Мирликијски Чудотворец, Црквата се гради на стари темели. Објектот е изграден но преостануваат низа други обврски поврзани со него. Во тек е фрескоживопис, изработка на иконостас, а …

Continue Reading

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден на локален пат со прострелни рани. „Во 18.10 ч. во СВР Скопје е пријавено дека во близина на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце, Н.Т. го пронашол неговиот брат З.Т. (56) без знаци на живот, со прострелни рани од …

Continue Reading

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал десет илјади потписи, со што го исполнува условот за учество на престојните претседателски избори. Во обраќањето, Османи рече дека веста за потписите го затекнала во домашен амбиент. Повика на позитивна кампања, каде ќе се судрат идеите и делата.

Continue Reading

Столтенберг ја поздрави одлуката на Унгарија да го ратификува влезот на Шведска во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја поздрави одлуката на унгарскиот парламент да го ратификува влезот на Шведска во НАТО. „Ја поздравувам одлуката на унгарскиот парламент да го ратификува влезот на Шведска во НАТО. Сега кога сите сојузници го одобрија влезот, Шведска ќе стане 32-та членка на алијансата. Членството на Шведска ќе не направи сите посилни и побезбедни“, објави Столтенберг …

Continue Reading

Макрон беше домаќин на европските лидери: Мораме да продолжиме да ја поддржуваме Украина

Лидерите на повеќе од 20 европски земји, се собраа денеска во Париз на покана на францускиот претседател Емануел Макрон да испратат порака дека се решени да продолжат да ја поддржуваат Украина, две години по почетокот на руската инвазија. Во својот воведен говор, Макрон рече дека сите собрани споделуваат „непоколеблива определба“ да не и дозволат на Русија да победи во Украина. …

Continue Reading

Кралската ковачница му оддаде почит на Џорџ Мајкл со колекционерска монета

На починатиот британски пејач и текстописец Џорџ Мајкл му се оддаде почит со издавање персонализирана колекционерска монета. Британската кралска ковачница објави дека новата монета, на која пејачот е во своите препознатливи очила за сонце, му оддава почит на хит-соло синглот на британската музичка ѕвезда – Faith, објавен во 1987 година. Монетата е дизајнирана од уметникот и скулптор Сандра Дејана. „Од …

Continue Reading