Џафери-Џоана: Северна Македонија е фактор на стабилност во регионот

Џафери-Џоана-Северна-Македонија-е-фактор-на-стабилност-во-регионот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПремиерот на техничката влада, Талат Џафери и заменик- генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана, во рамки на работната посета на седиштето на НАТО во Брисел, одржаа заедничка средба. На средбата, како што информираа од владината прес-служба, потенцирана била улогата на Северна Македонија како фактор на стабилност во регионот.

На средбата се разговарало за безбедноста и стабилноста на регионот, но и за глобалната безбедност и актуелните случувања во Украина и на Блискиот Исток. Премиерот Џафери ја истакнал посветеноста на Северна Македонија кон одржувањето на стабилноста и безбедноста во Евро-Атлантската област, како една од поновите членки, не само како влијателен фактор на стабилност на Западен Балкан, туку и со активното учество во мисиите на НАТО во Косово, Ирак, ЕУФОР АЛТЕА во Босна и Херцеговина и во борбените групи на НАТО во Летонија, Романија и Бугарија.

Во согласност со заложбата за инвестиции во одбраната и согласно одлуката од НАТО од Самитот во Вилнус, Република Северна Македонија од оваа година издвојува најмалку 2% од БДП за буџетот на одбраната, од кои 30% се за модернизација на Армијата. Со тоа Северна Македонија е помеѓу НАТО членките кои ја достигнаа заложбата, што е основа за ефективна имплементација на најробусниот план за одбрана на НАТО. Дополнително, Северна Македонија продолжува со силна поддршка за Украина во нејзината борба за слобода и мир на украинскиот народ, а против ужасите кои руската воена агресија се уште ги предизвикува на територијата во Украина.

На средбата се разговараше и за претстојната 75 годишнина од Алијансата. Во годината која донесе најголем предизвик за Алијансата од нејзиното основање, НАТО се прошири со уште една членка – Финска, а наскоро со уште една членка – Шведска, правејќи ја Алијансата пообединета и посилна од кога било.

Имајќи ги предвид претстојните избори на кои одлучуваат над 2 милијарди граѓани ширум светот, вклучително и во Северна Македонија, на средбата се разговарало и за предизвиците кои претстојат во изборниот период заради кои фокусот се става на јакнење во справувањето со хибридните закани, дезинформациите и сајбер одбраната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK