Маск: Нема шанси Путин да ја загуби војната во Украина

6e52f74f-1179-4fde-bc26-513c524214e1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот милијардер Илон Маск изјави дека нема шанси рускиот претседател Владимир Путин да ја загуби војната во Украина, додавајќи дека пакетот помош што денеска го усвои американскиот Сенат нема да и помогне на Украина.

„Овој пакет не ѝ помага на Украина. Проширувањето на војната не и помага на Украина“, рече Маск за време на дискусијата со американските политичари на социјалната мрежа Х, јавува Блумберг.

Тој рече дека се надева оти Американците ќе контактираат со нивните избрани конгресмени за нацрт-законот за помош на Украина и ќе ги убедат да не го усвојат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK