Реал три недели без Белингем

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид денеска ја потврди повредата на Џуд Белингем. Англичанецот го напушти теренот во победата над Џирона, откако постигна два гола, поради повредата на скочниот зглоб. По денешните прегледи е утврдено дека поради повредата, Белингем ќе отсуствува две до три недели. Тоа значи дека најдобриот стрелец на Реал ќе го пропушти гостувањето кај Лајпциг во првиот осминафинален натпревар …

Continue Reading

ЛиДеМ: Остро ги осудуваме сите случаи на врсничко насилство, очекуваме поголема ангажираност од страна на просветните работници

Либерално демократската младина изразува загриженост поради честата појава на врсничко насилство во училиштата и упатува апел до просветните работници за поголема ангажираност околу превенцијата, детектирањето и решавањето на таквите појави. „Повторно сме сведоци на случаи на врсничко насилство во училиштата. Пред неколку денови беше регистриран таков случај во Скопје, пред една недела во Кавадарци, што остро го осудуваме и бараме …

Continue Reading

Орбан: Ќе ја изгубиме Србија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Србија мора што поскоро да влезе во Европската Унија, во спротивно Белград ќе избере соработка со други партнери, а Брисел ќе ја изгуби оваа земја. „Мораме да ја завршиме старата задача за проширување пред да започнеме нова експанзија со Украина. Ако не ја интегрираме Србија што е можно поскоро, ќе ја изгубиме. Србија има …

Continue Reading

Советот на Европа бара повторно отварање на Хашките случаи – за Левица услов за учество во идната Влада

СОВЕТОТ НА ЕВРОПА БАРА ПОВТОРНО ОТВОРАЊЕ НА ХАШКИТЕ СЛУЧАИ – ЗА ЛЕВИЦА УСЛОВ ЗА УЧЕСТВО ВО ИДНАТА ВЛАДА ❗️Иако ДПМНЕ и СДС во 2002 година, па повторно во 2011 година ги амнестираа воените злосторници на УЧК, истовремено коалицирајќи со нив – сепак Советот на Европа бара повторно отворање на т.н. ХАШКИ случаи: Водството на ОНА, Малтретираните мавровски работници, киднапирањето Македонци …

Continue Reading

Алонсо чека покана од Мерцедес

Има причина зошто Фернандо Алонсо (42) се уште не преговара околу новиот договор со Астон Мартин. „Марка“, тврди дека празното место во тимот на Мерцедес од 2025 година е причината што Алонсо се уште не ги започнал преговорите со својот актуелен тим. Овој весник наведува дека сензационалниот трансфер на Луис Хамилтон во Ферари на крајот од сезоната 2024 година ги …

Continue Reading

Станишиќ ја најави катастрофата на Баерн, на Тухел не му се допаѓа правилото за заем

Томас Тухел не го криеше незадоволството по поразот на Баерн во Леверкузен (3:0). Германскиот стручњак беше особено лут поради фактот што еден од головите за „фармацевтите“ го постигна Јосип Станишиќ, играч кој Баерн го позајми во Леверкузен. Младиот играч е на едногодишна позајмица во Баер, а правилата во Бундеслигата се поинакви во однос на, Премиер лигата. Во Англија фудбалер не …

Continue Reading

Втор круг од изборите во Финска: Десничар е фаворит за нов претседател

Поранешниот премиер Александар Стуб и поранешниот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска се натпреваруваат во вториот круг од претседателските избори во Финска, откако ниту еден од кандидатите не обезбеди доволно гласови во првиот круг пред две недели. Гласачките места се отворени од 9 до 20 часот по локално време, а излезните анкети се очекуваат веднаш по затворањето. Прелиминарните резултати …

Continue Reading

Бебе во Америка починало откако мајката го ставила да спие во рерна

Бебе починало откако неговата мајка по грешка го заспала во рерна, изјави обвинителот. Мараја Томас од Канзас Сити, Мисури беше обвинета за загрозување на благосостојбата на дете. Во петокот попладне полицијата реагираше на пријава за бебе кое не дише. Во изјавата за веројатната причина се наведува дека брзата помош го нашла детето со видливи изгореници. Бебето е констатирано мртво на …

Continue Reading

Маричиќ: Соработката со САД е наш солиден темел за исполнување на европската агенда на Северна Македонија

Првиот заменик претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ во рамки на посетата на САД, денес учествуваше на панел дискуцијата на тема EU-US Relations: Building Collective Security in a Shifting World, Односи ЕУ-САД: Градење колективна безбедност во свет кој се менува. На конференцијата, посветена на односите на ЕУ со САД, учество зема и Вицепремиерот Маричиќ, претставувајќи ја Северна Македонија …

Continue Reading