Алонсо чека покана од Мерцедес

Алонсо-чека-покана-од-Мерцедес.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИма причина зошто Фернандо Алонсо (42) се уште не преговара околу новиот договор со Астон Мартин. „Марка“, тврди дека празното место во тимот на Мерцедес од 2025 година е причината што Алонсо се уште не ги започнал преговорите со својот актуелен тим.

Овој весник наведува дека сензационалниот трансфер на Луис Хамилтон во Ферари на крајот од сезоната 2024 година ги нарушила плановите на бројни возачи и тимови од Формула 1.

Астон Мартин и Алонсо имаат договор до крајот на годината и се уште не го продолжиле, иако се зборуваше за продолжување на соработката до 2026 година.

Сепак, пишува „Марка“, претставниците на шпанскиот автомобилист се обидуваат да вметнат клаузула според која Алонсо, доколку добие покана, би можел слободно да прифати евентуална покана од Мерцедес.

Новата сезона во Формула 1 ќе започне на 2 март во Бахреин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK