Турски производител на дронови почнува да гради фабрика во близина на Киев

Турската компанија „Бајкар“ почна со изградба на фабрика во близина на Киев во која ќе бидат вработени околу 500 луѓе и ќе произведува сопствени модели на дронови, изјави денеска извршниот директор на компанијата Халук Бајрактар. Тој за Ројтерс на маргините на Светскиот одбранбен саем во Ријад потврди дека е започната изградбата на фабриката, која треба да биде завршена за околу …

Continue Reading

Европски сојуз за промени: Артан Груби се обидува криминалот со казино бизнисите да ги претстави како политички триумф на ДУИ

Денес добивме уште една потврда дека ДУИ се во огромна паника. Стравот од кривична и политичка одговорност за сторениот криминал ги тера очајно да се обидуваат да си ја одлепат етикетата дека станаа казино партија, велат од Европскиот сојуз за промени. Иронија, според нив е што Артан Груби се обидува криминалот со казино бизнисите да ги претстави како политички триумф …

Continue Reading

Шведска ја затвора истрагата за експлозиите на Северен тек 1 и 2, Германија ја продолжува

Шведското јавно обвинителство денеска соопшти дека ќе се откаже од дополнителните истраги за експлозиите на гасоводите Северен тек 1 и 2. „Заклучокот од истрагата е дека Шведска нема јурисдикција и затоа истрагата треба да се затвори“, се вели во соопштението на шведското обвинителство, пренесува Ројтерс. Неколку германски медиуми, меѓу кои и весниците Цајт и Зидојче Цајтинг, вчера објавија дека шведското …

Continue Reading

Германија ја гледа Северна Македонија како дел од ЕУ – Маричиќ на средби со претставници на германскиот Бундестаг

Маричиќ со претставниците од Германскиот Бундестаг: Инвестицијата во пријателството со Сојузна Република Германија е подобра иднина за Северна Македонија и Европа. Првиот заменик претседател на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска оствари средба со претседателот на парламентарната група Јосип Јуратович (СПД), претставници на Германскиот Бундестаг, и амбасадорката на Сојузна Република Германија, Петра Дрекслер во нашата земја. На состанокот се …

Continue Reading

Државна лотарија: Повторно сме соочени со дезинформации изнесени од страна портпаролот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Наум Стоилковски

Почитувани, Повторно соочени со дезинформации изнесени од страна портпаролот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Наум Стоилковски, Државна лотарија смета дека е од огромна важност да ја информира пошироката јавност како и играчите на игрите на среќа за вистинитоста на фактичката состојба. Оваа манипулација со неточна информација на опозициската ВМРО ДПМНЕ ја демантираме и побиваме во целост како невистинита и паушално изнесена. …

Continue Reading

Пет европски дестинации идеални за истражување оваа пролет

Како што живите бои на пролетта почнуваат да го разубавуваат европскиот пејзаж, нема подобро време да ја испланирате вашата следна авантура. Било да сте љубител на културата, природата и историјата или сакате да уживате во разновидни кулинарски специјалитети, овие пет европски дестинации ветуваат незаборавно и инспиративно искуство оваа пролет. Барселона – Нурнете во богатата културна таписерија на Барселона додека градот …

Continue Reading

Претставен новиот Porsche Taycan: помоќен, побрз и со досег до 687 километри

· Помоќен: Капацитетот на полнење помоќен за 50 kW до 320 kW. Рекуперацијата до 400 kW · Побрз: Забрзувањето од 0 до 100 км/ч за 0,6 секунди побрзо. Taycan Turbo S со време од 0 до 100 км/ч за само 2,4 секунди. · Опсег зголемен за 35% до максимални 678 километри (WLTP). Сите варијанти на Taycan можат да полнат од …

Continue Reading

„Емоцијата има своја боја“- проект на Халкбанк за емоционален развој на децата

Скопје, 07.02, Халкбанк АД Скопје, една од водечките институции во областа на банкарството, со задоволство најавува нова иницијатива за 2024 година. Фокусот на активностите оваа година ќе биде емоционален развој на децата преку серија на содржини со наслов „Емоцијата има своја боја”. „Во Халкбанк, веруваме дека образованието и емоционалниот развој се есенцијални за успешното растење на нашите најмлади граѓани. Затоа, …

Continue Reading

Традиционална крводарителска акција во Клиника Жан Митрев, вработените и нивните семејства даруваа крв

Во клиничката болница Жан Митрев се одржа традиционалната доброволна крводарителска акција. Вкупно 57 вработени на Клиника Жан Митрев, медицински и немедицински персонал доброволно даруваа крв, а со нив се солидаризираа и членовите на потесните семејства на вработените кои, исто така донираа крв. Крводарителската акција се спроведува по третпат и е согласно потпишаниот меморандум за соработка за крводарителство со Blood Bank …

Continue Reading