Пет европски дестинации идеални за истражување оваа пролет

travel-and-tourism (1)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Како што живите бои на пролетта почнуваат да го разубавуваат европскиот пејзаж, нема подобро време да ја испланирате вашата следна авантура. Било да сте љубител на културата, природата и историјата или сакате да уживате во разновидни кулинарски специјалитети, овие пет европски дестинации ветуваат незаборавно и инспиративно искуство оваа пролет.Барселона – Нурнете во богатата културна таписерија на Барселона додека градот оживува напролет со фестивали, концерти на отворено и волшебната архитектура на Антони Гауди. Истражете го историскиот готски кварт, опуштете се на прекрасните плажи и уживајте во вкусната каталонска кујна и во шармантните кафулиња на отворено.

Париз – Познат како „Градот на љубовта“, Париз е уште попривлечен напролет. Талкајте низ расцутените градини, организирајте пикник под Ајфеловата кула и истражувајте ги шармантните населби како Монмартр. Одете на лежерно крстарење со брод долж реката Сена за да бидете сведоци на градските знаменитости во полн цут.

Амстердам – Бидете сведок на култните полиња со лалиња во полн цут додека шетате по живописните канали во Амстердам. Прифатете го уметничкото наследство на градот со посета на светски познатите музеи како што се музејот Ван Гог и Ријксмузеум. Изнајмете велосипед за да се движите низ градот како локалните жители и да ги откриете скриените места надвор од туристичката рута.

Лисабон – Со благото пролетно време, Лисабон ги повикува патниците со своите шармантни населби, историски знаменитости и енергична улична уметност. Истражете ги тесните улички на Алфама, уживајте во панорамскиот поглед од замокот Сао Хорхе и препуштете се на вкусовите на португалската кујна во Меркадо да Рибеира.

Прага – Зачекорете во бајковитото опкружување во Прага, каде калдрмата води до средновековни замоци, шармантни плоштади и импресивни катедрали. Уживајте во лежерното возење со брод по реката Влтава, посетете го култниот Прашки замок и уживајте во традиционалните чешки колачи во пријатните кафулиња.a

Халкбанк од минатата година својата палета на платежни картички ја дополни со нова кредитна картичка Visa Travel. Оваа картичка е особено погодна за клиенти кои често патуваат или сакаат да патуваат низ Европа со автомобил.

Оваа картичка се одликува со кредитен лимит до максимум 300.000 денари во зависност од кредитоспособноста, до 5 плати вкупна кредитна изложеност по кредитни платежни картички, достапност на средствата 24/7 преку АТМ или преку домашната и меѓународната мрежа на ПОС терминали кои овозможуваат плаќање со Visa картички и минимален месечен износ за враќање на средства од 3%, кој понатаму може повторно да се користи.

Со Visa Travel корисникот добива и дополнителни бенефиции како Халк Асистенција на пат (пакет Европа), бесплатно патничко осигурување со покритие од 10 дена за првата година, како и 10% намалување на цените на сите полиси за доброволно осигурување преку Халк Осигурување АД Скопје.

Покрај тоа, доколку со Visa Travel картичката се направи резервација на Booking.com преку линкот наведен на веб-страницата на Халкбанк АД Скопје, после  60 дена од  успешно реализираниот престој,  4% од платениот износ ќе биде рефундиран на трансакциската сметка која е поврзана со картичката.

Корисникот на картичката може да ги ужива и поволностите како плаќање на рати без камата и собирање на бонус поени кај одредени трговци  и користење на истите во секојдневните пазарувања на ПОС терминалите на Халкбанк АД Скопје.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK