Бајден одговори на поканата на Трамп за дебата: „Да бев јас на негово место…“

Американскиот претседател Џо Бајден одговори на поканата на поранешниот претседател Доналд Трамп за дебата. Трамп го упати повикот за дебата за време на понеделничкото гостување на радио со конзервативниот коментатор Ден Бонгино, велејќи дека дебатата би била „добра“ за земјата. „Би сакал да расправаме сега затоа што треба да дебатираме. Треба да дебатираме за доброто на земјата“, рече Трамп. Бајден …

Continue Reading

Расте бројот на жртвите во смртоносната катастрофа во Чиле: 131 лице загина во пожарите, повеќе од 300 се водат како исчезнати

Бројот на жртвите од шумскиот пожар во централниот дел на Чиле се зголеми на 131, соопштија денеска чилеанските власти. Државниот истражител на платформата „Икс“ соопшти дека се идентификувани само 35 тела. Малку порано АП објави дека повеќе од 300 луѓе и денеска се водат како исчезнати, по шумските пожари во кои животот го загубија најмалку 123 лица. Властите ја проценуваат …

Continue Reading

Одлучни, самоуверени, харизматични и страсни: Запознајте ги трите најдоминантни знаци

Во светот на астрологијата, одредени хороскопски знаци се издвојуваат по својата доминација, без разлика дали се работи за нивното присуство, лидерска способност или едноставно волја. Додека доминацијата може да биде моќна алатка во многу аспекти од животот, клучот е рамнотежата. Учењето кога да ја преземете контролата и кога да дозволите работите да тргнат по својот тек може да им помогне …

Continue Reading

Би заработувал и до 5.000 евра на ден: Милош Биковиќ добива отштета затоа што бил отстранет од серијата на ХБО

Продуцентите на серијата „Белиот лотос“, во чија трета сезона требаше да игра Милош Биковиќ, ќе треба да му платат на српскиот актер дел од хонорарот. Биковиќ добива дел од хонорарот од неколку милиони динари, односно меѓу 30.000 и 50.000 евра. „Случајот на Биковиќ може да се спореди со ситуацијата кога Џони Деп ја загуби улогата во „Пиратите од Карибите“ бидејќи …

Continue Reading

Неколку тепачки низ Скопје, полицијата ги расчистува случаите

Вчера во 16.15 часот во СВР Скопје, 32-годишниот Н.Н. од Скопје пријавил дека на 03.02.2024 околу 03.20 часот на паркинг пред угостителски објект на подрачјето на Центар во Скопје бил физички нападнат од неколку лица, извести МВР. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот. Вчера во 12.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека на подрачјето на општина Аеродром во …

Continue Reading

Италија дебатира за контроверзниот закон: „Ова ќе ја отвори вратата за мафијата“

Италијански сенатори ќе разговараат за предлогот на десничарската влада за декриминализирање на злоупотребата на власта. Најавата на потегот создаде тензии со ЕУ и предизвика стравувања дека мафијата ќе се инфилтрира во јавниот сектор, пишува Гардијан. Јавните функционери можат да бидат осудени за злоупотреба на службената должност, што вклучува градоначалници и локални администратори кои ја искористиле својата позиција за некој да …

Continue Reading

Демант на информација изнесена на прес конференцијата на ВМРО ДПМНЕ

Скопје 06.02.2024 Државната лотарија ја информира пошироката јавност и играчите на игрите на среќа дека НЕ Е ИЗВРШЕНА УПЛАТА во износ од 12 МИЛИОНИ ЕВРА за набавка на нови апарати за игри на среќа, како што тврдат од политичката партија ВМРО ДПМНЕ преку нејзиниот портпарол Наум Стоилковски. Државна Лотарија има РАМКОВЕН ДОГОВОР ЗА ОВА НАМЕНА, но снабдувањето не е завршено, …

Continue Reading

Опожарена помошна просторија, сопственост на општина Шуто Оризари, нема повредени

Вчера во СВР Скопје било пријавено дека на 03.02.2024 околу 03.00 часот била опожарена помошна просторија, сопственост на општина Шуто Оризари во Скопје во која имало разни предмети, извести МВР. „Пожарот бил изгаснат од Бригадата за противпожарна заштита Скопје, а повредени лица нема“, соопшти МВР. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје и се преземаат мерки за расчистување …

Continue Reading

„Mamba Night“: Споменик за Коби и специјални црни дресови

На 8 февруари на програмата е НБА натпревар во кој Лос Анџелес Лејкерс го пречекуваат актуелниот шампион Денвер Нагетс. Тоа ќе биде можност за златно-виолетовите да му оддадат почит на починатиот Коби Брајант, една од најголемите легенди во богатата историја на франшизата. По тој повод Лејкерси ќе носат специјално дизајнирани дресови „Black Mamba“ во чие создавање учествувал и самиот Коби. …

Continue Reading