Проф. Андовска: Што е тоа НМК? Неверна Македонија?

Кај ни ја натурија дивоградбава од име, кај нè малтретираат да смениме важечки документи, па уште и налудничавава налепница НМК 🥴 Што е тоа НМК? North MaKedonia? Неверна Македонија? Или треба да биде NMC (нели ќе беше MKD?) или треба да е СМК, ако мислиме правилно. (Ако мислиме правилно и не требаше сето ова да се случува, но ете…) Секако …

Continue Reading

Грчева: Мораме во следната Влада да донесеме Закон за отповикливост на функционерите

Мораме во следната Влада да донесеме Закон за отповикливост на функционерите. Редовна евалуација на работата и ако не исполнува општи и посебни услови (за позицијата) да му се врачи оставка. До кога ќе чекаме дали некој од “морални” причини самиот ќе поднесе оставка?! Неморален човек не дава оставка од морални причини. Ваквиот закон ( кој патем постои и во Британија), …

Continue Reading

Божиновски: Молкот беше и уште е соучество на сите несреќи што се случија овие 7 години

Се пробудија од зимски некои после 7 години со промена на име, јазик, идентитет, историја, корупција, уништување на слободата на говор, економијата, здравството, тотален крах. Со благи критики, као не чини стварно, коментари на општествени феномени и друге почкематерине шо можат само тие да ги измислат ем да е некоја критика ем да звучи ко да им се извинуваат дека …

Continue Reading

Саше Јанчев: Да беше жив Делчев ќе го убиеја во име на евроатланските интеграции и прогресот

Да беше жив Делчев ќе го убиеја во име на евроатланските интеграции и прогресот. Политичките елити, клерици на еврофундаментализмот, со тајни списоци и протоколи далеку од народот го одбележааа роденденот на Делчев. За народот кој чека на ред има куп полиција, полициски кордони, полициски обрач и детектори за метал. Небаре одиме во казино, не на поклонение кај Учителот. Еве до …

Continue Reading

Тамара Јованов: Соседите околу нас се потепаа да ги сочуваат нивните, а башка да ги земат и нашите народни херои

Соседите околу нас се потепаа да ги сочуваат нивните, а башка да ги земат и нашите народни херои. Се прашувате зошто? Оти преку приказните за нивното херојство, нивната жртва, нивниот непокор, ги учат своите деца од најмали нозе дека се храбар, херојски народ… дека не се од мо*ка правени! За кога ќе дојде некој колонизатор, да умеат да кажат НЕ! …

Continue Reading

Фондацијата „Saint-Gobain Initiatives“ и Хабитат Македонија со нова донација ќе реновираат два објекти за социјално загрозени семејства во општина Чашка

Компанијата Saint-Gobain преку Фондацијата Saint-Gobain Initiatives донира 70.000€ за реконструкција на 2 објекти за социјално загрозени семејства во општина Чашка. Донаторскиот проект ќе се реализира во соработка со Хабитат Македонија која ќе учествува со 17.000€, и во координација со општина Чашка која е и сопственик на двата објекти. За да се означи почетокот на проектот денес во просторииите на Хабитат Македонија е потпишан и меморандум …

Continue Reading

Алиу и Меџити: Очекуваат да не фатат на кондиција да дадеме оставка, но оставка од нас нема да има

Mинистерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу и министерот за здравство, Фатмир Меџити на прес-конференција пред Владата кажаа дека ниту ќе поднесат оставка, ниту мислат дека партијата ќе бара нивно разрешување. Според министрите, Алијанса за Албанците е единствена, нема крило, има легитимни органи и легитимен претседател, Арбен Таравари. „Ќе се бориме до крај за да докажеме дека ова што …

Continue Reading

(Видео) Османи: Владата не именува и разрешува министри, туку Собранието

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, одговарајќи на новинарски прашања на денешната прес-конференција, не кажа дали е пристигнато барање за разрешување на министрите за здравство и за информатичко општество и администрација. „Владата не именува и разрешува, туку Собранието. Доколку има барање на кој било од коалициските партнери, тоа се адресира до премиерот и потоа премиерот носи одлука дали тоа ќе …

Continue Reading

Се запали „мерцедес“ во движење, нема повредени

Вчера во 10.15 часот во Полициската станица Кочани е пријавено дека на експресниот пат А3 и индустриски дел во Кочани настанал пожар на патничко моторно возило „мерцедес“ во движење, управувано од 61-годишниот Д.С. од Кочани, извести МВР. Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Кочани, а повредени лица нема, соопшти МВР. Извршен бил увид.

Continue Reading