Ембид нема да ја одбрани МВП титулата, ќе оди на операција

На Џоел Ембид, центарот на Филадефија, му е дијагностицирана повреда на левото колено, поради што се размислува да замине на операција, пренесува „Атлетик“. Новинарот на овој медиум, Семс Чарнија, потврда за оваа информација добил од два информирани извори. Ембид во разговор со медицинскиот персонал ќе одлучи дали е најдобро само да се одмори или да оди на операција, до која …

Continue Reading

Министерот за здравство Меџити го поддржа Таравари

Министерот за здравство Фатмир Меџити, кој на таа позиција е дојден од редовите на Алијанса за Албанците, го сподели статусот на претседателот на неговата партија Арбен Таравари, во кој тој вели дека ќе оди со албанската опозиција, слушајќи го, како што рече, гласот на граѓаните. Против Таравари веќе застанаа потпретседателот на Алијанса за Албанците, Елми Азири, Претседателот на Централното собрание …

Continue Reading

За потпретседателот на Алијанса, статусот на Таравари е „чудна комуникација“

И потпретседателот на Алијанса за Албанците, Елми Азири, застана против претседателот на партијата Таравари. „Чудна комуникација на партискиот лидер со партиските тела преку социјалните мрежи! Партиските тела се избираат легитимно! Суспендирањето од социјалните медиуми не му служи на духот на Алијансата што го изгради. Коалициските понуди сè уште не пристигнаа во партиските органи! Единствената одлука на раководството на партијата е …

Continue Reading

По Лога, против Таравари се јави и Села: „Ова е кукавички чин на претседателот на партијата“

Претседателот на Централното собрание и поранешен лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, на Фејсбук напиша дека партијата има одлука на претстојните парламентарни избори да оди сама. Тој го обвини актуелниот претседател Арбен Таравари дека има шверцерски тенденции и вели дека тој како поединец не одлучува за чекорите на партијата, туку партиските тела. „Како претседател на централното собрание на Алијансата …

Continue Reading

Белингем под истрага

Ла Лига ангажирала експерт за да ги истражи наводните навреди кои Џуд Белингем ги упатил кон Мејсон Гринвуд. „Хетафе поднесе жалба до директорот на натпреварите во Ла Лига и, како што е нормално во овие околности, лигата побара од експерт за читање усни да ја истражи работата и да постапи по она што може да го потврди“, изјави денеска портпаролот …

Continue Reading

(Видео) Инцидент во Белград: Непознат маж нападна работник во Инфо центарот „Прајд“, откако го искрши ЛГТБ знамето

Непознат млад човек физички нападнал чувар во Инфо центарот „Прајд“ во Белград, откако го скршил знамето на виножитото, пишува на страницата на Инстаграм moj_beo_grad. Според нив, денеска околу 14 часот дошло до инцидент помеѓу работник и непознат маж кој го симнал ЛГБТ знамето поставено над излогот на тој центар. Откако реагирал обезбедувањето, младиот човек наводно го соборил на земја и …

Continue Reading

Лога и Таравари на различни страни: министерот за правда сака Алијанса за Албанците на изборите да оди самостојно

Откако лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, јавно побара партиските органи да донесат одлука за настап со албанската опозиција на претстојните избори, се огласи генералниот секретар на АА и министер за правда Кренар Лога. Тој вели дека единствено засега донесена одлука е за самостоен изборен настап. „Ве информирам дека Алијанса за Албанците не разгледува никакви барања до своите партиски …

Continue Reading

„Избрав да го слушам гласот на луѓето, тие бараат промена“ – Таравари на изборите ќе оди со Албанската опозиција

Претседателот на Алијансата на Албанците Арбен Таравари попладнево на фејсбук најави дека од Собранието на неговата партија ќе побара да влезат во коалиција со здружената Албанска опозиција. Toa значи дека АА на избори ќе учествува заедно со партиите на Меџити, Касами и Гаши. „Имајќи ги предвид вредните и љубезни предлози на сите пријатели, членови и поддржувачи, избрав и да го …

Continue Reading

Татко и син се уапсени оти сончогледово масло мешале со боја и го продавале како маслиново

Грчките власти неодамна уапсија татко и син во близина на Солун и ги обвинија дека продавале сончогледово масло означено како маслиново масло. Полицијата открила околу 13 тони сончогледово масло купено во Бугарија. Двајцата мажи, наводно, додале боја на сончогледовото масло за да се обидат да го продадат како премиум екстра маслиново масло, вообичаена тактика на измамниците. Дел од фалсификуваните производи …

Continue Reading