Тамара: Глупоста на паметните неретко е најголема!

Глупоста на паметните неретко е најголема! Додека паметните чекаат некој да ги викне оддома за да им даде директорско место, оти тие се најдобри нели, тие другите (наводно помалку паметните), уште пред 33 години се организираа во политички субјекти, со кои освојуваат власт и им ги земаа директорските места. Сега паметните паметуваат како тоа е лошо (добро утро), ама никако …

Continue Reading

Д-р Лазаров: Грозно е ова на онкологија што се случувало

Грозно е ова на онкологија што се случувало. И верувам дека секој еден во бел мантил деновиве има горчлив вкус во устата особено зошто сите медицинари деновиве се предмет на незаслужени напади и навреди по интернетов. А проблемот има име и презиме, и има и други активни истраги,ова не е се. Поголемиот дел од здравстврните работници чесно си ја работат …

Continue Reading

Израелските сили убиле 10.000 палестински борци во Газа од почетокот на војната

Израелските одбранбени сили ја поразија бригадата на Хамас во градот Кан Јунис за време на четиримесечната војна против палестинското радикално движење. Во оваа војна загинаа 10 илјади палестински борци, а исто толку борци се ранети, објасни Галант. -Ја постигнавме нашата мисија во Кан Јунис, стигнавме и до Рафа и ги елиминиравме терористичките елементи кои ни се закануваа, рече министерот во …

Continue Reading

Иран гради четири нуклеарни централи

Иран започна со изградба на четири нуклеарни централи со вкупен капацитет од 5.000 мегавати, објави државната новинска агенција ИРНА. Нуклеарните централи се градат во пристанишниот град Сирик, на јужниот брег на Иран, 1.150 километри јужно од главниот град Техеран. Предвидено е изградбата на четирите нуклеарни централи да трае девет години. Проектот ќе чини 20 милијарди долари и ќе отвори 4.000 …

Continue Reading

(Видео) Спречив унгарските пари да завршат во Украина, рече Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, бранејќи ја својата одлука да се откаже од ветото за помошта за Украина, тврди дека добил гаранции дека средствата од европскиот буџет наменети за Унгарија, кои се замрзнати, нема да завршат во Украина. Орбан на социјалната мрежа Х објави дека на претходниот самит на ЕУ во декември минатата година бил против пакетот помош за Украина од …

Continue Reading

(Видео) Лапорт погоди од 70 метри против Интер Мајами

  Целиот свет беше подготвен да го гледа спектаклот и „последниот танц“ меѓу Кристијано Роналдо и Лионел Меси оваа вечер, но наместо двобојот на легендите, видоа спектакуларен гол.   Роналдо поради повреда остана во свечената ложа, а Меси на клупата на Интер Мајами. Сепак, славата ја украде стоперот на Ал Наср, Ајмерик Лапорте, кој во 12. минута од речиси 70 …

Continue Reading

(Видео) Едвај чекам да се сретнам со мажот на убиената жена, ослабев пет килограми, рече Ѓорѓе Давид

Рокерот Ѓорѓе Давид одржа прес-конференција по настанот кога уби жена на автопат. Тој откри дали се слушнал со членовите на семејството на починатата жена. „Не сум се слушнал со никој од семејството на починатата, уште еднаш најискрено сочувство. Морам да се пријавувам секој месец до завршување на постапката. Секој мој погрешен збор може да се употреби против мене. Едвај чекам да …

Continue Reading

Ги запознаваме ретките болести во охридско – струшкиот регион 2024 – АХАЛАЗИЈА/ ACHALASIA

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој оваа година е редок по своите ретки 29 дена и во месецот кој пациентите со ретки болести го идентификуваат како СВОЈ, по шести пат ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести од кои заболува и со кои се соочува и живее населението од нашиот охридско – струшки …

Continue Reading

Катар: Израел и Хамас се согласија на предлог за прекин на огнот

Израел се согласи со предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа, а позитивна реакција дојде и од палестинското движење Хамас, изјави портпаролот на катарското Министерство за надворешни работи, Мајед Ансари. „Израел се согласи со предлогот за прекин на огнот и ја добивме првата позитивна реакција од Хамас“, рече Ансари. Катарските и египетските посредници му го претставија на Хамас оваа …

Continue Reading