(Видео) Тепачка го прекина мечот меѓу Црвена Звезда и Ботев во Кипар

Пријателскиот натпревар меѓу Црвена Звезда и Ботев Враца беше прекинат во 67. минута поради хаотични сцени на теренот кога се степаа фудбалерите на двете екипи. 😮 Udarac Barbose koji je prethodio prekidu utakmice Crvena zvezda – Botev! pic.twitter.com/EEH306B5nR — Arena Sport TV (@arenasport_tv) February 1, 2024 Барбоса во 67. минута му удри бокс на Урош Спајиќ, по што се вмешаа …

Continue Reading

Напаѓачот кој тврди дека „работи за Газа“ зароби 7 работници на американската фабрика: детали за заложничката драма во предградието на Истанбул

Маж кој тврди дека „работи за Газа“ држи неколку вработени како заложници во фабрика на американската групација Procter & Gamble (P&G) во предградијата на Истанбул, потврди локалната полиција. Според турските медиуми, мажот е вооружен, додека синдикатот Умут Сен известува дека има седум вработени. „Работниците се евакуирани од фабриката P&G во Гебза, седум работници останаа како заложници. Сопственикот е одговорен за …

Continue Reading

Вооружен напаѓач во Турција држи под заложништво работници во фабрика

Вооружен напаѓач држи во заложништво неколку работници на американска компанија за стока за широка потрошувачка во Турција, според новинската агенција Демирорен, „очигледно“ во знак на протест против нападите на Израел врз Газа. Маж упаднал во фабрика во индустриска зона во провинцијата Коџаели околу 15 часот по локално време, додаде Демирорен. Агенцијата наведува дека полицијата дошла на местото на инцидентот и …

Continue Reading

Јанушев и Божиновска нови членови на ИК, излезот е промена на власта, велат од ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ во текот на вчерашниот ден одржа редовна седница на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ. На седницата се разговараше за актуелната општествена, политичка и економска состојба во која се наоѓа државата. „Неизбежен е впечатокот дека народот ја губи државата и системот не функционира. Хаосот и безредието е стимулирано со растечкиот криминал и отсуството на правда ги нагризува темелите на државата. Именувањето …

Continue Reading

Бајден ќе издаде извршна наредба: Израелските доселеници кои ги напаѓаат Палестинците ќе бидат казнети

Американскиот потпретседател Џо Бајден се очекува да издаде извршна наредба против израелските доселеници на Западниот Брег кои ги напаѓаат Палестинците на окупираната територија, изјавија извори запознаени со ова прашање. Висок американски функционер, кој сакаше да остане анонимен, рече дека се очекува Белата куќа да ја објави наредбата на Бајден подоцна денеска. Извршната наредба се очекува да го отвори патот за …

Continue Reading

Се трага по 19-годишна девојка од Неготино

Секторот за внатрешни работи Велес попладнево информира дека се трага по 19-годишна неготинка, која се оддалечила од домот. „Вчера во 12:00 часот во ОВР Неготино, М.Д.(42) пријавила дека од домот се оддалечила нејзината ќерка А.М.(19). Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето, соопштија од СВР Велес.

Continue Reading

Џиковски: Приоритет на идната влада ќе биде ажурирање на позитивната листа на лекови, да се стават нови лекови кои ќе го подобрат здравјето на граѓаните

Еден од хроничните проблеми со кои се соочуваат граѓаните, најчесто е недостапноста на бесплатни лекови или лекови кои би ги добиле на субвенционира цена, рече доктор Игорче Џиковски, член на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ на денешната дебата Здравствена платформа за иднина на тема Концепт за здравство што се одржува во Штип. Според доктор Џиковски со современа позитивна листа на …

Continue Reading

Симеонов: Повеќе од 200,000 граѓани неколку години чекаат да заврши со изградба новата штипска болница

„Повеќе од 200,000 граѓани во овој регион веќе неколку години чекаат да заврши со изградба новата штипска болница, новиот клинички центар, меѓутоа досега само ветувања, многу камери, секој министер со своја пи-ар агенда и на крајот само тапкање во место како и да е тоа е во склоп на неспособниот и распаднат здравствен систем што го имаме сега во Македонија“, …

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да организира спектакуларни холивудски апсења како што тоа беше одлика на некои минати времиња, вели Мицкоски

Можеби и како во сите области, така и во здравството не ни треба рестарт, туку ни треба една трансформација. Целосна трансформација затоа што времето како да не го следиме, и сега сето тоа кога ќе му при додадеме лошо менаџирање посебно последните 6 години од владата на СДСМ и ДУИ, тогаш рестартирањето не би било соодветна мерка која што идната …

Continue Reading