Поранешниот премиер на Федерацијата Босна и Херцеговина оди во затвор

Поранешниот премиер на Федерацијата на Босна и Херцеговина, Фадил Новалиќ, ќе мора да оди во затвор бидејќи жалбениот совет на Судот на Босна и Херцеговина ја потврди пресудата со која тој и уште две лица беа прогласени за виновни за злоупотреби при набавката на респиратори за време на пандемијата предизвикана од коронавирусот. Оваа информација за медиумите во Босна и Херцеговина …

Continue Reading

СДСМ: Честитка на генералниот секретар Зечевиќ по повод Свети Сава

По повод празникот Свети Сава, генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ Вардарски упати честитка до сите припадници на српската заедница и до сите православни христијани кои го слават денешниот празник. -Ви го честитам националниот ден, празникот Свети Сава! Ви посакувам добро здравје, спокој и благосостојба. Српската заедница во земјава отсекогаш давала значаен придонес во развојот на македонското мултиетничко општество и …

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ: Дали привезокот на ДУИ, СДС, под налог на својот стопан им дојавил на 10-те лица, барани за дрога, да ја напуштат државата

Дали привезокот на ДУИ, СДС под налог на својот стопан им дојавил на 10-те лица да ја напуштат државата? Шеваљ Муареми кој сега сe наоѓа во бегство, а кој е првоосомничен може да се забележи во друштво со Талат Џафери, човекот кој треба да биде технички премиер. Починатиот Орхан Бајрами Оки кој исто така според објавеното во медиумите бил дел …

Continue Reading

Косовски државјанин се обидел да влезе во Македонија со туѓи лични документи

Денеска (27.01.2024) во 01.40 часот на Граничниот премин „Долно Блаце“ на влез во државата бил приведен С.М. (39) од Косово затоа што при контрола приложил туѓа лична карта. Тој бил приведен од полициски службеници, а по насоки од судија од Основен кривичен суд Скопје бил пренесен во Прифатниот центар за странци-Скопје.

Continue Reading

Мицкоски: Овој ден има огромно духовно и културно значење за српскиот народ и неговото чествување во Македонија е доказ за взаемната почит и разбирање меѓу граѓаните

Во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ на сите припадници на српската етничка заедница во Република Македонија им го честитам празникот Свети Сава, изјави денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. – Значењето на овој ден посветен на првиот српски архиепископ и просветител, за српската етничка заедница има огромно духовно и културно значење, и неговото чествување во Македонија е …

Continue Reading

Порака од претседателот Пендаровски по повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот

По повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот, претседателот Стево Пендаровски ја испрати следната порака: „Денешниот ден сведочи за едно од најстрашните злосторства во историјата на човештвото и нè потсетува до што сè може да доведе нетрпеливоста и непочитувањето на различностите меѓу луѓето. Наша должност е да ја сочуваме вистината за Холокаустот, споменот за неправдите и …

Continue Reading

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи освојувајќи апсолутно мнозинство

Воведувањето на гласање со отпечаток од прст наречен фингер принт, мислам дека донесе значаен квалитет на локалните избори и се надевам дека таа пракса на демократска организација на избори ќе продолжи и на овие парламентарни избори. Всушност ние на локалните избори забележавме колку сме биле крадени, да бидам директен, на претходните изборни циклуси затоа што, некаде околу педесетина илјади разлика …

Continue Reading

Вознемирувачки снимки од Белград – Хулигани тепаа навивачи на Партизан по мечот со Жалгирис

Страшни сцени беа видени пред „Штарк арената“ по натпреварот од 23. коло во Евролигата меѓу Партизан и Жалгирис. Непознати напаѓачи, хулигани со палки и фантомки, напаѓале и тепал навивачи кои излегувале од најголемата српска сала. HRABRA ZVEZDA!!!!!!! #kkzc #kkp pic.twitter.com/EOKDhBkRNN — Fanđo (@Fangioo23) January 26, 2024 Во еден момент настанал општ хаос и стампедо, а луѓето панично бегален на сите …

Continue Reading

Ахмети: Утре е историски ден – го добиваме првиот премиер Албанец

Лидерот на ДУИ денеска на албански јазик се обрати до своите гласачи. Тој рече дека пред четири години рекол оти сите имаат свои сништа, за нивните деца, за себе, за државата, а дека Албанците, сонувале за слобода и еднаквост.– Слободата и еднаквоста не доаѓаат лесно, бараат многу пожртвуваност и посветеност, но и верба, верба дека целта ќе се постигне. Ме прашаа, …

Continue Reading