Ракитиќ ја напушти Севилја

Иван Ракитиќ (35) ја напушта Севиља и се сели во Саудиска Арабија, пренесува шпански Релево. Тешката финансиска ситуација во која се наоѓа Севилја, го натера клубот да се збогува со легендарниот фудбалер. Покрај тоа Ракитиќј го загуби статус во тимот по доаѓањето на тренерот Кике Санчез Флорес. Хрватот кариерата ќе ја продолжи во Ал Шабаб. 35-годишниот хрватски играч од средниот …

Continue Reading

Претрес во Радовиш: Пронајдена дрога и приведени две лица

Полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при Одделението за внатрешни работи Радовиш вчера го лишиле од слобода Р.А. (38) од Радовиш, затоа што при преглед кај него била пронајдена марихуана. Како што информира МВР, лицето било задржано во Полициската станица Радовиш и во службениот разговор со него изјавил дека марихуаната ја набавил од Н.Б.(32) од …

Continue Reading

ЦУК: Успешно заврши спасувањето на повредено лице со скршеница на нога на Водно

На Горно Водно денеска е извршено спасување на едно лице кое се здоби со скршеница на нога, информираат од Центарот за управување со кризи (ЦУК). -Успешно заврши спасувањето на повредено лице со скршеница на нога, во координирана интервенција на ЦУК, Итна медицинска помош, МВР, Црвен крст и други субјекти од Системот за управување со кризи (СУК), при многу силен ветер …

Continue Reading
Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја

(Видео) Уште еден тежок пад на скијачка: Американката со хеликоптер префрлена во болница

Изабела Рајт (26) доживеа тежок пад за време на скијањето во спуст за Светскиот куп во Кортина д’Ампецо, Италија. Американката, која имаше стартен број 3, при влегување во кривината падна и удри во заштитната ограда. Останала да лежи додека пристигнала помош, а потоа со хеликоптер била пренесена во болница. Трката продолжи по десет минути, а подолу е видеото од падот. …

Continue Reading

Порака до Путин: Америка пренесува нуклеарно оружје во Британија

САД планира да премести нуклеарни боеви глави во Велика Британија како одговор на растечката закана од Русија, објави денеска британски Телеграф. Високи воени и цивилни претставници од двете страни на Атлантикот повикаа на зголемени подготовки во случај на можна војна меѓу силите на НАТО и Русија. Документите на Пентагон, според Телеграф, покажуваат дека нуклеарното оружје ќе биде лоцирано во базата …

Continue Reading

Мицкоски со коментар за европскиот фронт кој го најавува СДС-ДУИ, таму лепакот е криминалот и парите, нема ништо европско

На денешната конференција во организација на Паневропската унија на Македонија во хотел DoubleTree by Hilton Скопје претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на најавата на СДСМ за можна коалиција со ДУИ наречена европски фронт истакна дека тоа е криминална коалиција која во алузија и дефокус се нарекува европска коалиција а единствен заеднички интерес им е …

Continue Reading

Италија го суспендираше финансирањето на Агенцијата на ОН за палестинските бегалци

Работиме на хуманитарна помош за Палестинците додека ја штитиме безбедноста на Израел, рече Тајани Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани денеска соопшти дека земјата го суспендирала финансирањето на Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) поради нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври. – Работиме на хуманитарна помош за Палестинците додека ја штитиме безбедноста на Израел – рече …

Continue Reading

(Видео) Одбиена е жалбата: ЕХФ ги „олади“ Швеѓаните, нема да има реприза на натпреварот

Европската ракометна федерација (ЕХФ) го отфрли протестот на Шведска по натпреварот против Франција, кој заврши на контроверзен начин со победа на галските петли благодарение на голот на Елоим Пранди во продолженијата. Швеѓаните сметаат дека овој гол не требало да биде дозволен, бидејќи Пранди го постигнал од белата точка кога веќе истекло времето и ја поместил ногата за приземјување, што не …

Continue Reading

Во Србија гореше болница, десетици деца и пациенти се евакуирани

Пожарот што избувна синоќа во Специјализираната болница за болести на тироидна жлезда и метаболички болести „Чигота Златибор“ е локализиран дури изутрината, а спасувачите ги принуди да евакуираат околу сто пациенти, меѓу кои и триесетина деца, јави Радио телевизија на Србија. Пожарот, чија причина се уште не е позната, ги зафати покривот и горниот кат на болницата во зимскиот туристички центар …

Continue Reading