Поранешниот премиер на Федерацијата Босна и Херцеговина оди во затвор

Поранешниот-премиер-на-Федерацијата-Босна-и-Херцеговина-оди-во-затвор.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот премиер на Федерацијата на Босна и Херцеговина, Фадил Новалиќ, ќе мора да оди во затвор бидејќи жалбениот совет на Судот на Босна и Херцеговина ја потврди пресудата со која тој и уште две лица беа прогласени за виновни за злоупотреби при набавката на респиратори за време на пандемијата предизвикана од коронавирусот.

Оваа информација за медиумите во Босна и Херцеговина ја потврди и самиот Новалиќ, иако државниот суд се уште официјално ја нема објавено конечната пресуда.

„Точно е, официјално не ја добивме пресудата, но ме известија дека пресудата е потврдена. Сега пресудата ќе биде извршена. Да, одам во затвор“, рече Новалиќ.

Според пресудата која сега стана правосилна, Новалиќ е осуден на четири години затвор, поранешниот директор на Управата за цивилна заштита на Федерацијата Босна и Херцеговина, Фахрудин Солак е осуден на шест години затвор, а Фикрет Хоџиќ, сопственикот на фирмата „Сребрена малина“ преку која се набавени спорните вентилатори во затворот, ќе мора да помине пет години.

Дополнително, неговата компанија мора да врати во буџетот околу 360.000 евра незаконски профит и да плати уште 100.000 евра казни. Новалиќ беше осуден за злоупотреба на положбата и овластувањата, додека Солак исто така беше осуден за фалсификување и уништување службени документи.

Судот во својата пресуда утврди дека потрошиле нешто повеќе од пет милиони евра за набавка на околу сто вентилатори. Овие машини се купени во Кина по цени кои се покажаа значително повисоки од реалните, а освен тоа се покажаа и неупотребливи во болнички услови бидејќи беа наменети за превоз на пациенти во амбулантни возила.

Фадил Новалиќ, како личен доверлив човек на лидерот на Партијата за демократска акција (СДА), Бакир Изетбеговиќ, беше на чело на сојузната влада осум години до почетокот на 2023 година.

Оттогаш, тој е претставник на СДА во Претставничкиот дом на ентитетскиот парламент.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK