Првиот човек на ЕФХ: Голот на Пранди е грешка на судиите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) призна дека голот со кој Франција изедначи против Шведска, а потоа во продолженијата избори пласман во финалето на ЕП е нерегуларен. Првиот човек на ЕХФ, Михаел Видерер, изјавил дека македонските судии Начевски и Николов направиле голема грешка. „Се очекуваше да има проблеми бидејќи ова е ново и беше драматична ситуација синоќа. Видовме три ситуации на овој …

Continue Reading

Чави ја напушта Барселона на крајот од сезоната

Барселона загуби со 5:3 на домашен терен од Виљареал во 21. коло од Ла Лига. Овој натпревар го означи почетокот на крајот на тренерот Чави на клупата на Барселона. Чави ја презеде Барселона во ноември 2021 година, а неговиот договор е до крајот на јуни 2025 година. Сепак, тој нема да го одработи својот договор, по поразот од Виљареал потврди …

Continue Reading

(Видео) Пет гола во мрежата на Барселона – Виљареал победи на „Монжуик“

Еден од најдобрите натпревари сезонава во Ла Лига одиграа Барселона и Виљареал, на крајот гостите славеа по голем пресврт со 5:3 со голиви постигнати во 99. и 102.минута. Барселона дефинитивно губи чекор во шампионската трка со Реал Мадрид и Џирона. Каталонците доживеаја тежок пораз на домашен терен од Виљареал, откако се врати од 0:2. На крајот „жолтата подморница“ испука пет …

Continue Reading

(Видео) Емполи освои бод против Јувентус

Фудбалерите на Јувентус одиграа нерешено 1:1 (0:0) со Емполи во Торино во 22. коло од италијанската Серија А. Проблемите на Јувентус против претпоследно пласираниот тим во Серија А започнаа во 18.минута кога Милик доби црвен картон поради груб старт. И со играч помалку Јувентус дојде до предност. Влаховиќ добро реагираше пред голот на готите во 50.минута. Српскиот репрезентативец е во …

Continue Reading

Невообичаена сцена во Бундеслигата – гледач на местото на четвртиот судија

Необична сцена го обележа натпреварот во Бундес лигата меѓу Волфсбург и Келн. Еден од гледачите беше ангажиран да биде четврти судија од 14. минута. Фудбалерот на Келн, Макс Финкграфе, во 14.минута силно ја удри топката и таа во глава го погоди помошниот судија Торбен Зивер. Помошникот не можеше да го продолжи натпреварот, па на негово место дојде четвртиот судија Николас …

Continue Reading

Германија воведува четиридневна недела за исти плати: Експериментот започнува на 1 февруари

Германските компании од 1 февруари ќе воведат експериментална четиридневна работна недела и ќе ја мерат продуктивноста на работниците. Експериментот во кој ќе има 45 компании ќе трае шест месеци, а вработените ќе ги задржат сегашните плати и покрај намалениот број работни часови, пишува Блумберг. Целта на овој експеримент е да се провери дали тврдењата на синдикатите дека луѓето кои работат …

Continue Reading

И француските земјоделци најавија тотален хаос: В понеделник ќе биде блокиран Париз

Француските земјоделци најавија дека во понеделник, на 29 јануари, ќе започнат со целосна блокада на Париз и на тој начин ќе спречат испорака на секаков вид стока во главниот град. Претставникот на здружението „Млади фармери“, Максим Бизар изјави дека блокадата ќе започне во вечерните часови и ќе трае најмалку пет дена, пренесува РИА Новости. – Донесовме одлука да ги промениме …

Continue Reading

Путин: Ќе направиме се за конечно да го искорениме нацизмот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска вети дека ќе „направи се“ за „конечно да го искорени нацизмот“, по повод 80-годишнината од крајот на германската опсада на Ленинград, сегашен Санкт Петербург, за време на Втората светска војна. „Опсадата на Ленинград беше без преседан во однос на нејзината суровост“, рече Путин за време на инаугурацијата на споменикот на жртвите од опсадата што траеше …

Continue Reading

Десет малолетници се степале во близина на училиштето во Гази Баба

На 26.01.2024 во 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на подрачјето на Гази Баба во паркот во близина на основно училиште, по претходна расправија, дошло до нарушување на јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу шест малолетници од една страна и четири малолетници од друга страна, сите соученици, по што еден малолетник со тврд предмет удрил друг …

Continue Reading