Тамара Јованов: Да ги собереме сите општини, за период од 5 години, ќе видиме дека за ова нема друг збор освен ЕГЗОДУС!

50 деца од Штип не го продолжиле образованието во второ полугодие – заминале во странство со родителите. Во само едно полугодие, во само една општина! Да ги собереме сите општини, за период од 5 години, ќе видиме дека за ова нема друг збор освен ЕГЗОДУС! Ако порано ни го правеа странци, сега најголемиот во историјата досега, ни го прават домашни …

Continue Reading

Патлиџанковски: Ситуацијата во Македонија ќе се смени кога ќе ги воспитате децата преку ваш пример

Со тоа шо споделувате дефетистички и плачкарски текстови,нема да се смени ситуацијата во Македонија. Ќе се смени кога ќе ги воспитате децата преку ваш пример: Да не коленичат пред лажни квазиавторитети Да се грижат за општествените добра Да се спротивставуваат на неправди Да заштитуваат послаби Да почитуваат постари и учители Да се грижат за екологијата и природата Да учат а …

Continue Reading

Разбиена криминална група која убивала и продавала дрога низ Македонија, уапсени се седум лица

Разбиена е криминална група којашто убивала и продавала дрога низ Македонија. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на прес-конференција, непосредно пред формирањето на новата техничка влада, објави дека за 16 лица ќе бидат изготвени кривични пријави, а во моментот 7 од нив се уапсени, од кои 6 во државата и едно во Шпанија. Полицијата претресла 20 локации, а групата дејствувала …

Continue Reading

Саудиска Арабија го менува законот за алкохол

Саудиска Арабија објави нова регулатива за алкохол, пренесува „Си-ен-ен“. Се воведуваат правила кои ќе ги регулираат квотите за алкохол достапни за дипломатските претставништва од немуслиманските земји. Целта на оваа мерка е да се спречи нелегалната трговија со алкохол. Се претпоставува дека тоа значи отворање на првата продавница за алкохол во главниот град Ријад, иако оваа информација не беше потврдена од …

Continue Reading

Силен земјотрес во Турција

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе подрачјето на Турција. Земјотресот е регистриран во 13.04 часот по локално време, а епицентарот бил на 30 километри од Малатја, која беше уништена во разорниот земјотрес минатата година. Засега не се знае дали има жртви или материјална штета. Пред речиси точно една година, на 6 февруари, разорни земјотреси …

Continue Reading

Пендаровски-Курти: За Балканот е важно отворените прашања да се решаваат низ дијалог

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Косово, денеска во Приштина оствари средба со косовскиот премиер Албин Курти. На средбата се разговараше за севкупната соработка меѓу двете држави, при што беше оценето дека двете држави одржуваат позитивни и конструктивни билатерални односи и соработка, со отворен дијалог на сите нивоа и беше изразен интерес за нејзино унапредување во …

Continue Reading

Левица: Железничарите на протест – Демири го доведе во колапс железничкиот сообраќај

Железничкиот сообраќај повторно е во колапс, откако работниците излегоа на протест поради тоа што се принудени да работат во нехумани услови без грееење. Дополнително, на работниците повторно им доцни платата за декември, додека од менаџментот нема никаква одговорност за ваквата катастрофална состојба во „Македонски железници Транспорт”, велат од Левица. „Поради неодговорното менаџирање со претпријатието, синдикалната подружница на работилницата на влеча …

Continue Reading

Куршум од пукање на семејна веселба во Тетово заврши во куќата на соседот, полицијата апсеше

Синоќа во тетовска Брвеница, полицијата го приведе 43-годишниот Ј.Ј. од ова село затоа што на неговата семејна веселба било пукано со огнено оружје, при што еден заталкан проектил завршил во куќата на 81-годишниот соселанец С.Т.. Куршумот причинил оштетувања на дел од објектот, велат од МВР. Нема повредени лица, извршен е увид, а Ј.Ј. е задржан во Полициската станица Тетово за …

Continue Reading
Приведен крадец во Кичево, вршел тешки кражби во станови и куќи

66-годишник од Дебар нападнал малолетничка на спортско игралиште

Полицијата во Дебар поднесе кривична пријава против Ф.И.(66) од село Долгаш, општина Центар Жупа, кој се сомничи за насилство врз дете. Тој, на 11 јануари, на спортско игралиште во селото Долгаш физички нападнал малолетничка, објави МВР во дневниот билтен.

Continue Reading