Силен земјотрес во Турција

zemjotres2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗемјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе подрачјето на Турција.

Земјотресот е регистриран во 13.04 часот по локално време, а епицентарот бил на 30 километри од Малатја, која беше уништена во разорниот земјотрес минатата година.

Засега не се знае дали има жртви или материјална штета.

Пред речиси точно една година, на 6 февруари, разорни земјотреси ја погодија Турција, и однесоа повеќе од 50.000 животи во таа земја и Сирија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK