„ДПМНЕ е осамено на проруската агенда, против ЕУ и без коалициски партнери“, реагира СДСМ

„Што се разговарало на состанокот меѓу Ковачевски, Заев и Ахмети е јавно соопштено. Очигледно голема е нервозата кај ДПМНЕ, штом толку агресивно ја манифестираат“, реагира СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „ДПМНЕ останува осамено на проруската агенда, против ЕУ и без коалициски партнери. Голема е маката на Мицкоски кого го чека пораз на изборите“, се додава во реакцијата на СДСМ.

Continue Reading

„Колку повеќе ДУИ и СДС ја силуваат државата, толку погласно зборуваат за Европа“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„На европскиот состанок меѓу Заев, Ковачевски и Ахмети сигурно се зборело за исполнетите бенчмаркови при киднапирањето на државата од ДУИ и СДС, за сложената европска операција за делење на шамари при контрола на летови во М-НАВ што според оваа европска тројка би било опишано како за европско тепање, за корупциските скандали со европско знаменце во РЕК, за бизнисите на ЕВРОВИА, …

Continue Reading

Гори викендица во Катланово, на терен пет возила и 15 пожарникари

РЦУК – Скопје извести дека вечерва, во 22:00 часот, е добиена пријава од Е-112 за запалена викендица во населба Катланово во близина на Цркавата. Мометално екипата од противпожарната служба на Град Скопје интервенира со пет противпожарни возила и 15 пожарникари и истиот нема опасност за проширување, велат од ЦУК.

Continue Reading

(Видео) Ѓоковиќ ги откри деталите од конфликтот со навивачот на трибините: „Очекував дека атмосферата ќе биде доста непријателска“

Новак Ѓоковиќ го совлада Алекс Попирин во второто коло на Австралија опен по голема битка во четири сета, а мечот го одбележа и конфликтот со грубите австралиските навивачи. Ситуацијата беше комплицирана со новото правило кое сега им овозможува на навивачите да влегуваат помеѓу секој гем, да стануваат, да шетаат и генерално да ги деконцентрираат играчите. Ѓоковиќ се осврна на тоа …

Continue Reading

Нормализиран сообраќајот на регионалниот пат село Костурино-Валандово

Од 20:20 часот, сообраќајот на регионалниот пат село Костурино-Валандово е нормализиран, извести АМСМ. Од 19:30 часот, поради сообраќајна незгода, сообраќајот беше во прекин за сите видови возила.

Continue Reading

Нов американски напад врз Хутите, Бајден рече дека ќе продолжи со нападите

САД рано утринава извршија нови напади врз Хутите кои се подготвуваа да испукаат проектили во Црвеното Море, изјави за новинарите портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби. Осврнувајќи се на нападите што веќе беа извршени во текот на ноќта, Кирби рече: „Ги извршивме повторно утрово насочени кон проектили за кои мислиме дека планирале веднаш да ги лансираат во …

Continue Reading

Нетанјаху е против палестинска држава во секое повоено сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека ги информирал САД дека се противи на формирање палестинска држава како дел од секое повоено сценарио, пишува Гардијан. „Израел ќе се согласи само на договор со кој земјата би добила безбедносна контрола врз целиот Појас Газа“, изјави израелскиот премиер на денешната прес-конференција. „Во секој иден договор, на Израел му е потребна безбедносна контрола на …

Continue Reading

Несреќа на регионалниот пат село Костурино-Валандово, сообраќајот во прекин

Од 19:30 часот, поради сообраќајна незгода, сообраќајот на регионалниот пат с.Костурино-Валандово е во прекин за сите видови возила, извести АМСМ.

Continue Reading

(Видео) Во Индија се преврте брод со ученици, загинаа најмалку 12 деца

Локалните власти соопштија дека најмалку 12 ученици и двајца наставници загинале во денешната несреќа при која се преврте чамец со ученици на училишен излет во Индија. Засега не е позната причината за несреќата, а спасувачката акција се уште е во тек. Бродот се превртел кај езерото Харни во Вадодара, државата Гуџарат. Полицискиот наредник Анупам Синг Гехлот изјави за Би-би-си дека …

Continue Reading